TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

TÜRKİYE'DE 30 BİİNDEN FAZLA KİiLİSE EVİ AÇILDI.

Kesintisiz eğitim, Kur'an öğrenmeye engel

04 TEMMUZ 2011
 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2010 verilerine göre bin 711 Kur'an kursu ise kapandı. Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak da, 8 yıllık kesintisiz eğitimin ve Kur'an öğrenebilmedeki 12 yaş sınırının kalkması gerektiğini ifade etti.

  • Kesintisiz eğitim, Kur'an öğrenmeye engel -

Son 8 yılda kiliseler restore edilerek ibadete açılırken bin 711 Kur'an kursu kapandı. AB Uyum Yasaları çerçevesinde Hristiyan ve Yahudilere ait harabeye dönmüş mabetler restore edildi ve 30 binden fazla da kilise evi açıldı.

Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak, 8 yıllık kesintisiz eğitimin ve 12 yaş sınırının Kur'an öğrenmeyi engellediğini ifade etti.

Kur'an kursları sayısının öğrenci bulamamaktan kaynaklı olarak azaldığını belirten Şenocak, kesintisiz eğitimin kaldırılması için meclise önerge verdiklerini söyledi.

Şenocak; "Hafızlık öğrenimi alınan erkek Kur'an kurslarında sıkıntı var. Bu da 8 yıllık kesintisiz eğitimden kaynaklanıyor. 12 yaşından küçüklerin Kur'an kurslarına gitmeleri yasak. Zaten 12 yaşından sonra da öğrenciler Kur'an kurslarına gitmiyor. Yıl boyu devam eden kız Kur'an kurslarında okuyanların yaş ortalamaları da 40 civarında. Genç nesil çok az. 30 kişilik bir sınıfta bile genç öğrenci bulmak zor. Kur'an kurslarında, lise çağında öğrenci göremezsiniz. Bunun sebebi 8 yıllık kesintisiz eğitimdir. 9 yıldır iktidarda bulunan hükümete kesintisiz eğitimi kaldırmaları için önerge verdik. Ankara merkezde yatılı erkek Kur'an kursu sayısı 3'ü geçmez. Taşra ilçelerle birlikte bu sayı ancak 10'u bulur. Ankara ve İstanbul'da yapılan hafızlık sınavlarına ülkemizin dört bir tarafından gelenlerin sayısı 100'ü geçmiyor. Dolayısıyla kendimize gelip eğitim sistemimizi İslami değerlere göre yeniden yapılandırmamız lazım" şeklinde konuştu.

Kiliseler ibadete açıldı medreseler eğlenceye

AB Uyum Yasaları çerçevesinde Hristiyanlık ve Yahudiliğe ait harabeye dönüşmüş mabetler restore edilerek ibadethaneye dönüştürülürken, Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerinden olan medreseler de restore edilerek kafe, restoran ve butik otel gibi işletmelere dönüştürülüyor. AB Uyum Yasaları çerçevesinde yapılan kanun değişikliği ile faaliyetlerini daha da yaygınlaştıran Hristiyan misyonerlerin Türkiye'de 30 binden fazla kilise evi açtıkları ifade ediliyor.

 

 Kaynak: Milli Gazete. 04.07.2011


Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret143318
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138