TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

TÜRK EVLADI GAVİM GARDAŞ NERDESİN?

Türkmenler iki ateş arasında

Musul’un kuzeyinde Irak Şam İslam Devleti terörüyle Irak ordusunun bombardımanı arasında sıkışan Türkmenler kaçacak yer bulamıyor.

IRAK’ta Musul’dan kaçan Türkmenler iki ateş arasında kaldı. Irak Hava Kuvvetleri’nin önceki gün bombardımana tuttuğu Musul’un kuzeyindeki IŞİD kontrolündeki Türkmen kasabalarından kaçan binlerce sivil Türkmen, kuzeydeki Kürdistan bölgesine alınmadıkları için yollardaki boş inşaatlarda ve boş devlet dairelerine sığındı. Adını İslam Devleti (İD) olarak değiştiren IŞİD kontrolündeki Musul’un kuzeyindeki kasaba ve köylere önceki gün Irak Hava Kuvvetleri tarafından yapılan hava operasyonunda 2 kişi öldü, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 29 kişi yaralandı.

Ortada kaldık

Görgü tanıklarının ifadesine göre, yaklaşık 45 bin nüfuslu ve nüfusunun tamamı Türkmen olan Reşidiye kasabası başta olmak üzere Türkmen kasaba ve köylerinden kaçan binlerce kişi, Peşmerge güçleri tarafından Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Erbil ve Dohuk’a alınmadılar.

Iraklı Türkmen bir görgü tanığı, hava saldırısından kaçan binlerce Türkmen’in Kürdistan bölgesine giremedikleri için Musul-Erbil ve Musul-Dohuk arasındaki yollarda boş arazilerde ve inşaatlarda kalmak zorunda kaldıklarını anlattı. Iraklı Türkmen bir görgü tanığı, “Musul’daki Kürtler Kürdistan’a gitti, IŞİD Sünni Araplara fazla dokunmuyor, Şiiler de güneye, Necef ve Kerbela’ya kaçtılar, bizim gidecek yerimiz yok, biz ortada kaldık” dedi. Iraklı Türkmen görgü tanığı, can güvenliği kalmayan binlerce Türkmenin asıl isteğinin Türkiye’ye gelmek olduğunu, ancak birçoğunun pasaportu bile olmadığından dolayı Türkiye’ye giremediklerini söyledi. Iraklı Türkmen, “Türkmenlerin çoğu pasaportları ve vizeleri olmadığı için artık Erbil’le Dohuk’a bile giremiyor. Dohuk’tan geçemedikten sonra zaten sınıra gitme şansları da yok. Bize sahip çıkan hiç kimse yok” diye konuştu. Çatışmaların bir süredir iç savaş boyutuna dönüştüğü Irak’ta IŞİD, Musul, Tıkrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra El-Enbar’ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmişti.

 Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26760960.asp

 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret143501
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.72949.7684
Euro11.320411.3657