TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

100 BİİN FAHİŞEYE MOBİL HİZMET

13 Nisan 2007
 
 
Eski Anketler
SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN FAHİŞELERE EĞİTİM
Sağlık Bakanlığı ve AB ekipleri deneyimli fahişelerle, 100 bin fahişeye mobil “hizmet” sunuyor
12.04.2007 09:35


Bu ne rezillik!

AB’ye uyum adı altında zinayı suç kapsamından çıkartan AKP hükümeti, şimdi de fuhşu özendiren yeni bir adım attı. Sağlık Bakanlığı, AB’nin desteğiyle ‘seks işçisi’ tanımını kabul ederek, sokak ortasında fuhuş yapan binlerce hayat kadınına eğitim verecek.

Hedef 100 bin kişi!

AB’nin desteklediği projeler, Türkiye’yi ahlâki olarak çökertmeye devam ediyor. İki yıldan bu yana ülkemizde “Seks işçilerinin desteklenmesi ve bazı hastalıkların önlenmesi” için uygulandığı öne sürülen proje ile, fuhuş yapan kadınlara eğitim (!) veriliyor. Kayıtlı-kayıtsız fuhuş yapanların haklarını korumayı hedefleyen projede 100 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Yollarda fuhuş eğitimi

Sağlık Bakanlığı’nın proje kapsamında mobil eğitim projesi de gerçekleştirdiği öğrenildi. Bir minibüsü eğitim birimi haline getirdiklerini belirten İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı Proje Koordinatörü Dr. Muhtar Çokar, aracın, akşam saatlerinde Beylikdüzü’nden Pendik’e kadar hayat kadınlarının bulunduğu yerlerde hizmet verdiğini bildirdi.

AB desteğiyle ''Seks İşçilerinin Güvenli Cinsel Davranışlarının Desteklenmesi Yoluyla HIV/AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Önlenmesi'' konulu eğitim projesi gerçekleştirdiklerini söyledi. Türkiye’de fuhuşu önleme çalışması yapmak yerine, “seks işçisi” tanımını kabul eden Sağlık Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin verdiği fonla seks işçiliğini hem özendiriyor hem de daha kalifiye hale getirmeye çalışıyor.

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) Proje Koordinatörü Dr. Muhtar Çokar, bu projeyle travesti ve transseksüeller dâhil, kayıtlı ve kayıtsız fuhuş yapanların güvenlik koşullarının iyileştirilmesi, bu gruplara uygulanan dışlama ve damgalanmanın azaltılması, genel insan hakları ve üreme sağlığı haklarından daha fazla yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı desteği ve Avrupa Birliği fonuyla, geçimini fuhuşla sağlayan kadınlara yönelik 2 yıldan beri sürdürülen eğitim projesi kapsamında hedefteki 100 bin kişiden 5 binine ulaşıldığı bildirildi.

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) Proje Koordinatörü Dr. Muhtar Çokar, Ankara Ticaret Odası’nın yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye'de yaklaşık 3 bini travesti 100 bin hayat kadını bulunduğunu, bunlardan 15 bininin kayıtlı, olduğunu vurguladı. Çokar, buna göre, yaklaşık 85 bin kişinin kayıt dışı ve sağlık kontrolünden yoksun çalıştığını, bunun 30 bin kadarının İstanbul'da bulunduğunu belirtti.

Fahişelik eğitimi

Türkiye'de 1985 yılından bu yana 2 bin 254 kişinin AIDS/HIV tanısı aldığını, her yıl 150 olan vaka sayısı artışının son 2 yılda 250'ye yükseldiğini, engellenmediği takdirde gelecek yıllarda bunun katlanarak artacağını anlatan Çokar, bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda eğitime önem verdiklerini vurguladı. Çokar, ilk olarak AB desteğiyle ''Seks İşçilerinin Güvenli Cinsel Davranışlarının Desteklenmesi Yoluyla HIV/AIDS ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Önlenmesi'' konulu eğitim projesi gerçekleştirdiklerini söyledi. Çokar, bu projeyle travesti ve transseksüeller dâhil, kayıtlı ve kayıtsız fuhuş yapanların güvenlik koşullarının iyileştirilmesi, bu gruplara uygulanan dışlama ve damgalanmanın azaltılması, genel insan hakları ve üreme sağlığı haklarından daha fazla yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını bildirdi.

25 hayat kadını eğitmen oldu

Yaklaşık 2 yıl süren projeyle 25 hayat kadınını eğitip, eğitmen yaptıklarını ifade eden Çokar, şunları kaydetti: ''Seks işçilerinin çoğu yasa dışı çalışıyor. Sağlık, bu kişilerin gündeminin ilk sıralarında değil. Önce çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacıyla çalışma başlattık. Bu konuyla ilgili Kadın Kapısı Danışma Merkezi açıp, danışmanlık hizmeti sunduk. Bu merkezi kullanmaya başlayınca, eğitim grubu düzenlemeye başladık. Eğittiğimiz 25 hayat kadını aracılığıyla da yaklaşık 3 binine cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilgi verdik. Çokar, yaklaşık 200 bin Avro destekle yürütülen proje kapsamında ücretsiz 27 bin 731 prezervatif ile 6 bin 90 broşür dağıttıklarını anlattı.

Minibüste eğitim

Çokar, Ocak ayında tamamlanan projenin yanı sıra Sağlık Bakanlığı AIDS/HIV Önleme Destekleme Programı kapsamında mobil eğitim projesi başlattıklarını söyledi. Bir minibüsü eğitim birimi haline getirdiklerini belirten Çokar, DVD oynatıcı, televizyon, kitaplık bulunan aracın, akşam saatlerinde Beylikdüzü'nden Pendik'e kadar hayat kadınlarının bulunduğu yerlerde hizmet verdiğini bildirdi. Temmuz ayında tamamlanacak bu projede de 2 bin 500 kadına ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Çokar, şöyle devam etti:

''Mobil eğitimde hızla hedeflediğimiz rakama ulaşıyoruz. Bu yolla yaklaşık 2 bin kişiye eğitim verdik. Proje sonuna kadar mobil hizmet verdiğimiz minibüsten fuhuş yapanlara 200 bin prezervatif dağıtacağız. Prezervatifleri Sağlık Bakanlığı aracılığıyla temin ediyoruz. Bir araştırmaya göre, 500 seks işçisi eğitilirse bir yılda 80 bin cinsel yolla bulaşan hastalık vakası önlenebilir. Buna göre, şu ana kadar ulaştığımız toplam 5 bin kişi sayesinde 800 bin cinsel yolla bulaşan hastalık vakasını engellediğimizi düşünüyoruz.''

Çokar, 150 bin dolarlık bu projede başlangıçta, hayat kadınlarının minibüse binmeye çekindiğini, ancak sokakta çalışanların artık yabancılık çekmediğini, bu kişilerin prezervatifi araçtan temin ettiğini bildirdi.

İstanbul’da gizli fuhuş yaygın

Gizli fuhşun özellikle İstanbul'da yoğun şekilde sürdüğüne ve yabancı uyrukluların oranının da gittikçe arttığına dikkati çeken Çokar, ''Kayıtsız çalışanlar sağlık anlamında tehlikenin de işaretidir. Kısa vadede bunları fuhuştan vazgeçirmek mümkün görünmüyor. O nedenle gizli fuhuşu ortadan kaldırmak için Fuhuşla Mücadele Tüzüğü'nde yer alan ve (kısa süreli ilişki kurulan kapalı yerler) olarak tanımlanan 'birleşme yerleri' uygulanabilir'' dedi. Çokar, bu tip projelerin geliştirilmesi için yurt içinde kaynak bulmakta sıkıntı yaşadıklarını, bu sorunu çözmeleri halinde Trabzon başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıkların sıklıkla görüldüğü yerlerde benzer çalışma yürüteceklerini vurguladı.

Milli Gazete
                     Kaynak:MİLLİ  GAZETE
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret143309
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138