TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR'DA BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ ANILDI. 04 NİSAN 2013

        

      ESKİPAZAR'DA 04 NİSAN 2013 AKŞAMI MERHUM

   BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ ANILDI.

 FotoğrafFotoğraf

 

           ESKİPAZAR'DA TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN MERHUM BAŞBUĞLARI  04.NİSAN  2013 PERŞEMBE AKŞAMI İLÇE HALKEĞİTİM MERKEZİ SALONUNDA ANILDI.

              Akşam  saat  20.00  da  başlayan programın  sunuculuğunu  Sercan KÖYÜNÜ'nün yaptığı gecede  saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra

          Bir din görevlisi tarafından kur'an okundu ve bir konuşma yapmak üzere Eskipazar'da ülkücü hareketin çeşitli kademelerinde 1971 yılından bu yana görev almış bulunan  Mithat UYANIK  geçmişten anılarını anlatmak üzere davet edildi.

             Sayın misafirlerimiz Türk milliyetçileri ve Ülkücü dava arkadaşlarım. Bu gün Türk milliyetçilerinin merhum lideri Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ'in vefatının  16. cı yılında anmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarak hoş geldiniz diyor  saygılar sunuyorum sağ olun var olun. Şu an  neden burdayız çünkü Peygamber efendimiz hazreti muhammedin  İstanbul'un fethi ile ilgili  hadisi şerifinde  Kostantiniyye muhakkat fetolunacak  onu fetheden kumandan ne güzel kumandan onu fetheden asker ne güzel askerdir  diyor.

              Değerli arkadaşlarım o asker Türk  askeri değilmi bizler o Türk askerlerinin torunları değilmiyiz. Allahın en sevgili kulu ve resulunun övgüsüne mazhar olmuş bir millet değilmiyiz. Onun içindirki o övgüye  layık olmak için Türk milliyetçilerinin merhum lideri Başbuğumuz Alparslan TÜRKEŞ de Türk gençliğine seslenerek ben Türk milletini sokaklarda  ıspanak fiatına satılan demokrasiye, rüşvet ve hile ile çiğnenen,çiğnetilen hukuk düzenlerine Ahlâktan mahrum bir  hürriyete, tefeciliğe,karaborsaya yer veren bir iktisadi yapıya çağırmıyorum. Türklük şuuru ve gururuna,İslâm ahlak ve faziletine, Yoksullukla  savaşa adalette  yarışa birliğe kardeşliğe hak yolu, hakıkat yolu Allah yoluna çağırıyorum. Diyordu  Yüce Türk milleti için MİLLİYETÇİLİĞİN  tarifini bizlere şöyle yapmaktaydı.Her şey Türk milleti için Türk milleti  ile beraber ve Türk milletine göre sözleri özetleyebilecek Türk milletine Sağlık, Sevgi ve Türkiye devletine Sadakat ve hizmettir. ÜLKÜCÜLÜK ise  Türk milletini en ileri en medeni en kuvvetli bir varlık  haline getirme ülküsüdür.

          Merhum Başbuğumuz  bir ömür boyu bu idaaller üzerine hizmet etmiş ve çaba göstermiştir. Bu çabaların içinde Türk Ortak Pazarını ve İslâm Ortak Pazarını kurabilmek içinde gayretleri olmuş isede malesef ömrü yetmemiştir.

          Değerli Türk  milliyetçileri  dava arkadaşlarım merhum başbuğumuz Alparslan Türkeş  06 Ağustos 1973 tarihinde Karabük'te yapılacak ilçe kongresine gelişinin dönüşünde  İlçemiz  Bayındır  köyünüde ziyaret ederek köy halkı ile kahvehanede sohbet etmiştir. 1978 yılı sonbaharında yine Karabük'te yapılacak kongre dolayısı ile Karabük'e  geleceğini duyan bir arkadaşın bizden habersiz israrlı daveti üzerine sabah saat 09.00 da İlçe binasının kapısının önüne Yaşar Okuyanla beraber gelmiş Teşkilat kapısının kapalı olduğunu görmüş o an oradan geçen ülkücü bir arkadaşımız  hayretler içinde kalarak ve çekinerek yanlarına yaklaşmış ona hem bizi çağırıyorsunuz hemde kapı kapalı diyor. O arkadaşımız bizim haberimiz yoktu dediğinde biz Karabük'e gidiyoruz diyor ve o  arkadaşta beni buldu ve olayı anlattı bizde hemen bir taksi bularak Karabük yoluna koyulduk  ve çayköydeki bir kahvehane önünde Karabük konvayı ile beraber mola verilmişti.Orada bulunan  Başbuğa utanarak  ve çekintili bir şekilde yaklaşıp  durumu anlattım. O  büyük insan  benim üzüntümü  anlamış olmalıki  bana ilk sözü  üzülme  evladım dönüşte bir  kahveni içiverelim  dedi. O an  dünyalar benim  oldu çünkü  Eskipazar'ımıza Türkmilliyetçilerinin  Başbuğu  Alparslan  TÜRKEŞ  gelecekti.Hemen Eskipazar'a  geri döndük yoğun bir şekilde  halka Alparslan TÜRKEŞ'in geleceğini ve halka hitap edeceğini  duyurduk. O günkü şartlarda  bu gün halk bankası karşısındaki binadan halka hitabetti bin kişiden fazla bir kalabalık vardı.

           O  gün  bizleride mutlu etti  kendiside  mutlu oldu ve Eskipazar'da da olumlu bir  hava estirdi. 1987 yılında yine Karabük'e bir gelişinde Ankara  yolu kemikli de karşılama yaptık. Karşılamada Mevlut Işık  arkadaşımız  başbuğum şurada beraber bir çay içelim sözü üzerine yanında bulunan merhum Muhsin YAZICIOĞLU na  dönerek Muhsin bey bu gençlerin hatırını kırmayalım demişti. O da bizler için unutulmayacak bir sözdü. Onun içindirki her  fani için ömür  denen  sürecin içinde  bizleri  biz yapan yaşantımızın  içinde merhum başbuğumuz  Alparslan  TÜRKEŞ'in  katkıları ve imzası vardır.Çünkü sizleri Türklük Şuuru ve Gururuna İslâm Ahlak ve Faziletine kısacası Hak Yolu Hakıkat Yolu ALLAH yoluna çağırıyorum sözleri bizler için ömür boyu unutulmayacak sözleri idi.

        Bu nedenle merhum başbuğumuzdan Allah razı mekânıda cennet olsun.    Bu gecenin hazırlanmasında ben mutlu oldum.Ocak teşkilatımıza  teşekkür ederim. İnşallah başbuğumuz Alparslan Türkeş'inde ruhu mutlu  olmuştur. Sizlerinde mutlu olacağınız kanaatindeyim.

        Eskipazar Ülkü Ocağı Başkanı Şener SOYTÜRK  konuşmak üzere davet edildi ve  SLAYT gösterileri ile  Merhum Alparslan TÜRKEŞ'in  hayatı anlatıldı ardından  merhum başbuğun anısına  Alperen  YILDIRIM isimli bir ülkücü genç DÖRT NİSAN şiirini okunmasından sonra Başkan Şener SOYTÜRK bir kapanış konuşması yaparak katılımcılara teşekkürlerini belirtmesinden  sonra program son bulmuştur.

                        Mithat UYANIK- ESKİPAZAR. 

 

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret115116
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414