TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR'DA PROF.DR.SEYİT MEHMET ŞEN TARAFINDAN KONFERANS 08.04.2013

 

   ESKİPAZAR'DA CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ KONFERANSI.

                                                                                        2013-04-08  23:56:33

     e

   ESKİPAZAR'DA CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ KONFERANSI.

    08.04.2013 pazartesi  günü saat 11.00 da Eskipazar Halkeğitim merkezi salonunda  Eskipazar'lı çiftçilere  Ceviz yetiştiriliciği hakkında konferans verildi.

      Saygı duruşu ve İstiklal marşının  okunmasından sonra açılış konuşmasını yapmak üzere Eskipazar İlçe Tarım Müdürü  Dursun KÜÇÜKYILMAZ söz aldı. Daha sonra Karabük İl Tarım Müdürü Cemalettin ÇATAKLI  bazı açıklamalarda bulundu ve daha geniş  bilgilendirme yapılması için  Prof.Dr. Seyit Mehmet ŞEN'i kürsüye davet etti. 

      Eskipazar Halkeğitim  toplantı  salonu  yapılan anoslar üzerine  ceviz yetiştiriciliğine ilgi duyanlarla bazı  protokol  davetlileri vardı. Salon katılımcılarla dolu idi.  Sayın Prof.Dr.Seyit Mehmet ŞEN  iki saat civarındaki yapmış olduğu konferansında dinleyicilere  sade bir şekilde anlatımla  katılımcılara   net  bilgiler verdi.Karşılıklı soru cevap bölümüde vardı hoş diologlar içinde geçen bir konferanstı. Sayın  Prof.Dr. Seyit Mehmet ŞEN yaptığı konuşmalar  arasında  Cevizin  Et kadar proteini vardır en az bir kişi günlük  30 gr ceviz yemelidir ve aynı zamanda insan da sakinlik yapar derken  Ceviz ağacının ömrü  yıllarla değil asırlarladır hatırlatmasınıda  yaptı.

           Bizde ise Ceviz  yetiştiriciliğinin geri kaldığı  Çin ve Amerika da  Ceviz  yetiştiriciliği  daha fazla  Çinin yetiştirdiği cevizi  nufus  oranında dolayı çin kendi iç piyasasında  tüketmekte olup dışarı ihraç etmemektedir. Biz gerekli  ceviz yetiştiriciliği yapmadığımızdan dolayı  Amekika'dan,Şili'den  yılda 50 bin ton Ceviz  alıyoruz  marketlerde  pazarlarda görmüş olduğunuz Cevizlerin  çoğunluğu  Amerikan cevizi  olup  damak tadı bile bizim cevizimize  uymadığı belirtilmektedir.

           Yapılan programın  sonunda  İlçe Kaymakamı Sayın Abdullah KADIOĞLU ve İlçe Tarım Müdürü Dursun KÜÇÜKYILMAZ.günün anısına Sayın Prof.Dr. Seyit Mehmet ŞEN'e  plaket verdiler.

           Sayın  İlçe Tarım  Müdürlüğüne  ve Sayın hocamıza  yapmış oldukları çalışmalarından  aynı zamanda vermiş oldukları bilgilerden dolayı teşekkürlerimizi  arz ederiz.

           Sayın hocamız Eskipazar'ın yakın bir komşu ilçesi  Gerede den  olduğunu  ve bir anı olarak  bizi çocukluk yıllarımız da  DUT  bile  ÖRENŞEHİR'den (ESKİPAZAR'dan)  gelirdi demiştir.  Yani Eskipazar  tükedicilikten fazla  üretici  bir yöre idi  imasında bulunduğu kanaatini taşıyorum. 

             Buradaki  Sayın  Prof'un   konuşmaları arasında geçen  ÖRENŞEHİR  ise  geçmişte BİZANSLILARIN  yakıp yıktığı yer olarak bilinmekte olup  1071  Malazgirt savaşı  akıncılarının  buraya  geldiğinde  görmüş oldukları manzara  karşısında  Eskipazar'a  VİRANŞEHİR  demişlerdir. zamanla halk dilinde de  ÖRENŞEHİR olmuştur. Yakın  zamana kadar da civar  yöre  halkıda  öyle bilmekteydi. 

                        Mithat  UYANIK- ESKİPAZAR.    


Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret115211
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.82625.8496
Euro6.49246.5184