TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

KÜRTLER TURAN SOYLUMU?

                          "AŞAĞIDAKİ HABERİ TÜRKİYE'DE

              KAÇ KİŞİ BİLİYOR? Mithat UYANIK

 

TÜRK Milliyetçiliği ülküsüne inan bir Ülkücüyüm, dini inancım İslam. Ancak önce Türk’üm... Bu benim sahip olduğum birçok kimliğin ilki ve en özelidir.
Bilal Şimşir’in değerli eseri Kürtçülük ile ilgili iki ciltlik çalışmasının birinci cildi olan 1787–1923 adlı kitabında İsmet Paşa’nın Lozan’da Kürtlerin etnik kökeni hakkında dayandığı tezin desteğinin Encylopedia Britianica’da ki bilgiye dayandırmıştır. İsmet Paşa Türklerin Turan soylu olduklarını ve bu yüzden Musul Vilayeti’nin Türkiye’ye bağlanmasını şu sözleri ile talep etmiştir.’Kürt halkının İran kökenli olduğu öne sürülmüştür; oysa, bu iddiayı, Kürtlerin Turan kökenli olduğunu kabul eden, Encylopedia Britanica yalanlamaktadır.’ 1971 yılında Kürtlerin etnik kökeni konusunda talimat alan Bilal Şimşir, İsmet Paşa’nın Ocak 1923’te yaptığı bu konuşmayı 48 yıl sonra Ankara’da hatırlandığı söylüyor ve araştırmasına başlıyor. Kürtlerin Turan soyundan gediğini söyleyen ansiklopedinin hangi baskısının ve hangi maddesinin bu konuyu belirttiği konusunda yaptığı araştırma’da madde varsa eğer hangi teze ve hangi kaynağa aittir gibi sorularla işe girişiyor. Araştırma sonucunda Kürtlerin Turan soyuna dayandığını söyleyen maddenin Encylopedia Britanica adlı eserin dokuzuncu edisyonunda (1875–1889) yayımlanmış olan ‘Kürdistan’ maddesinde yer aldığını tespit ediyor. Bu maddeyi kaleme alan kişinin Sir Henry Crewicke Rawlinson(1810–1895) adında bir İngiliz olduğunu tespit ediyor. Rawlinson, asker, diplomat ve Asurî tarihi uzmanıdır. Asurî çivi yazılarını okuyan İran ve Irak’ta, Türkiye’de uzun yıllar çalışmış,16 kitabı yayınlanmış kazılardan çıkan, kayalara kazınmış olan Asurî belgelerine dayanarak Kürtlerin Turan kökenli bir halk olduğunu savunmuştur. Millattan yüzyıllarca önce Turan’dan bizim bölgeye gelmişler. Rawlinson 1895’te ölmüş. Ölümünden sonra da onun Kürtlerin kökeni hakkında ki görüşleri ansiklopedinin on birinci edisyonuna kadar (1910–1911) muhafaza edilmiş. Bu konuda ulaştığı bilgilerini 1971 yılında Dış işleri bakanlığına sunduğu raporun eklerine eklemiş Sayın Şimşir.

Raporuna yazdığı birkaç satır şöyle; Demek ki, İngiliz
ansiklopedisi,1875–1911 yılları arasındaki bütün baskılarda, sürekli olarak Kürtlerin Turan kökenli olduğunu yazmıştır,1911’den sonra ise İngilizler Kürtleri İran kökenli saymaktadırlar! İlginç! Bu arada, ne olmuş da Kürtler ‘Turanlı’ iken ‘İranlı’ oluvermişler? Koskoca bir halkın soyunu değiştirecek kadar önemli yeni keşifler mi yapılmış? Bunu bilmiyoruz demektedir sayın Şimşir. Ancak Bilal Şimşir konuyu irdelemeye devam ediyor ve farklı bilgilere ulaşıyor. Şimşir; İngiliz politikasının William Pitt zamanından beri, Rusya’nın Asya’da, güneye doğru yayılmasına set oluştursun diye Osmanlı toprak bütünlüğünü savunuyordu.1877–78 Türk Rus savaşından sonra İngiltere’nin bu politikası yavaş yavaş değişti. İngiltere, Osmanlı toprak bütünlüğü yerine, Osmanlı toprakları üzerinde küçük küçük fakat zinde ulus-devletler kurularak Rus yayılmasının önüne set çekebileceği düşüncesini benimsedi, yani Osmanlı Devleti’ni parçalama politikasına yöneldi.’Turanlı’ sayılan Kürtlerin ‘ İranlı’ yapılması da bu politika değişikliği sürecine rastlamaktadır. George Orwell’in 1984 romanında, ‘ Büyük Ağabey’in isteğine göre, tarihin, akşamdan sabaha değiştirilivermesini hatırlatıyor. Orwell de bir İngiliz değilmi? Demektedir.
                     
Yukarıdaki kaynak haber: Sayın Osman ÇELİK'E  AİTTİR.
       Sayın Osman ÇELİK'e ve Sayın Bilal ŞİMŞİR'e yaptıkları aydınlatıcı çalışmalarından dolayı teşekkürü bir borç biliyoruz.
     Konu hakkında  yeni bilgileride bilgileride Sayın  Prof.Yusuf halaçoğlu tarafında açıklandığı şekli ile öğreniyoruz  değerli  hocamızada teşekkürlerimizi arz ederiz.
                             Mithat UYANIK. 

Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret115115
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414