TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

KERKÜK TÜRKLERİNİN DÜNÜ BUGÜNÜ YARINI. 09 ŞUBAT 2013

        Kerkük Türklerinin Dünü, Bugünü, Yarını.

   09 ŞUBAT 2013  CUMARTESİ SAAT-14.00

   Kerkük Türklerinin Dünü, Bugünü, Yarını

9 Şubat 2013 Cumartesi günü, Irak Türklerinin özgürlük mücadelesine ömrünü vakfeden Türkmeneli İnsan Hakları Dernekleri Onursal Başkanı Dr. Nefi Demirci, Süleymaniye Kürsümüzde, “Kerkük Türklerinin Dünü, Bugünü, Yarını” konulu bir konferans verdi.

Dr. Nefi Demirci, konuşmasında gençlik yıllarında bizzat yaşadığı, Türkiye’ye geldikten sonra da bir an bile aklından çıkarmadığı, yüzlerce makale, konferans ve onlarca kitapla, hep meselelerini gündemde tutmaya gayret ettiği ülkesi Irak-Türkmeneli’nin tarihinde son elli yılda yaşanan gerçekleri gözler önüne serdi. Irak’ta on yıllarca dünya emperyalistlerinin kurgulayıp yönlendirdiği etnik kompleksli Molla Mustafa Barzani, Saddam Hüseyin gibi despotların zulmüne uğrayan Türklerin, büyük bir sevgi ve ümitle bağlandıkları Türkiye’nin yöneticileri tarafından hep yalnız bırakıldığını belirten Demirci, maalesef bu ihmal ve neme lâzımcı / Batı güdümlü geleneğin bugün de devam ettiğini ifade etti.

ABD’nin I. Körfez Şavaşı’ndan başlayarak Irak’ı,  “Uçuşa Yasak Bölge”, “Çekiç Güç” gibi uygulamalarla aşama aşama fiilen ikiye böldüğünü, koruması altına aldığı Kuzey Irak’ta kukla bir devlet oluşturmaya gittiğini ifade eden Demirci, bir zamanlar, ast rütbeli bir subayımızın bile muhatap almadığı Kürtçü liderlerin, Türkiye’de yüksek protokolle ağırlandığını belirtti. Demirci, daha da vahimi; artık Türkiye’de Terörist Başı muhatap alınıyor,  ancak Türkiye’nin Güneydoğu’sunu müstakbel Kuzey’leri görenler, bu derece itibar görürken, Türkmenler, Türkiye ve dünya tarafından görmezden gelinip makûs kaderleriyle baş başa bırakılıyor dedi.

Demirci, Kuzey Irak’taki kukla yönetimin, öz be öz Türk şehirleri olan Erbil, Kerkük, Tuzhurmatı  gibi şehirlerin nüfus yapısını değiştirip, buradaki Türkmenleri baskı ve şiddetle sindirme politikası uygulamaya devam ettiğini söyledi. Türk milletinin geleceğini yönelik siyaset yapanların bu durumu acilen görmesi gerektiğini söyleyen Demirci, aksi takdirde Türkmenleri n haklarını korumayı millî bir vazife olarak görmeyen Türkiye’ye bunun faturasının çok ağır olacağını vurguladı.  

                  Yukarıdaki resim kaynağı:Kemal SALLI'a  aittir.

                       Haber kaynak.http://www.turan.org.tr

          "Yapılan konferansın ön konuşmasını Sayın Metin KÖSE' yapmıştır.

         İstiklal  Marşının okunmasından sonra Sayın Dr. Nefi DEMİRCİ kürsüye gelerek Kerkük  Türklerinin Dünü, Bugünü, Yarını konusu hakkında geniş açıklamalarda bulundu. Konuşmalarından salonda bulunan katılımcılar  yapılan açıklamalardan fevkalade bir şekilde istifade etmiştir. Şahsımda kırk seneye yakın bir zamandır gazete ve dergilerden yazıları dolayısı tanıdığım  Türk dünyasının değerli bir aydını olan aynı zamanda mazlum Kerkük Türklerinin feryadını da dünya ya duyurmaya çabalayan bir dava ve mücadele adamı Sayın Dr.Nefi DEMİRCİ'yi  yakından dinlemekten ve aynı salonda bulunmak ayrı bir mutluluktu.Bu konferansta emeği geçen geçenlere ve Sayın Dr. Nefi DEMİRCİ'ye  teşekkürlerimi belirtir  başarılarının devamını dilerim." 

         Mithat UYANIK   

                  

 

              

          


Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret115114
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414