TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

İSTANBUL TÜYAP 2013 FUARINDA SAFRANBOLU'LU BİR YEMENİCİ ERHAN BAŞKAYA.

                                                                                          2013-01-30

       SAFRANBOLU'DA BİR TARİHİN SON NESLİ- ERHAN BAŞKAYA

    Türk  Askerinin ayağına Kurtuluş Savaşında  giyecek diken  Safranbolu'lu Yemenici ustalarının çıraklarının çırağı  Erhan  BAŞAYA'yı  İstanbul Beylikdüzü TÜYAP  FUAR'ında  buldum.Bu mesleği   33 yıldır yapıyorum 1967  doğumluyum  şu an  başka yapacak ustalarda yetişmiyor diyor.Aynı zaman da Safranbolu  Cami'i Kebir Mahallesi Muhtarlığı  görevini de  yürütmekteyim diyerek  tarihi bir  önemi olan  YEMENİ'cilik mesleğinin yok olmasına  ve kendisininde son temsilcisi  olduğundan dolayı  üzüntüsünü belirtmektedir. 

 

  Kaynak haber.T.C.Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı/Kültür Turizmi. 

       Foto: Safranbolu Turizm Danışma Müdürlüğü

Arasta/Yemeniciler Arastası (Çarşısı): Köprülü Mehmet Paşa Camisine bitişik olan çarşı yanaşık nizamda 48 ahşap dükkândan oluşmaktadır. Yemeni denilen ayakkabının yapıldığı eski lonca çarşısıdır. 1950’li yılların sonuna kadar yemenicilik Safranbolu’da önemli bir zenaat kolu olmuştur. Kurtuluş Savaşı sırasında, imkânlar dâhilinde, Türk ordusunun ayakkabı ihtiyacını karşılamış olan çarşı, restore edilmiş olup günümüzde ağırlıklı olarak hediyelik eşya satışı için kullanılmaktadır.

       "BU TOPRAKLARIN  BİZLERE YURT  İDARECİLERİNİNDE TÜRK OLMASI İÇİN  KAHRAMAN TÜRK MEHMETÇİĞİNE O GÜNLERİN ZOR ŞARTLARINDA  HİZMET EDEN YEMENİCİ  ESNAFININ MERHUM  OLANLARINI RAHMETLE ANIYOR SAĞ OLANLARINADA MİNNET VE SAYGILARIMI  SUNUYORUM.

                  MİTHAT  UYANIK"-ESKİPAZAR

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret115115
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414