TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR DA CUMA HUTBESİ

  

   EŞLER ARASINDA SEVGİ VE SAYGI

   Değerli Müminler!

         Yüce Allah,insanı diğer varlıklardan üstün kılmış,sevgi ve saygı temeline dayalı huzurlu aileler kurmalarını istemiştir.Aile,belirli bağlarla birbirine bağlı olan,karşılıklı hak  ve ödevlere sahip bireylerin oluşturduğu bir kurumdur.Eşler için huzur,paylaşım ve iffet mekânı;çocuklar için terbiye, sevgi ve şevkat ocağı olan  ailenin son derece önemli olduğu  inkâr edilemeyecek bir gerçektir.Bu nedenledir ki ilk insan ve ilk peygamber hayata  eşiyle ve ailesiyle başlamıştır.Nitekim Kur'an-ı Kerim'de; "Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kutretinin) delillerindendir.Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.(4 buyurmaktadır. 

   Muhterem Müslümanlar!

          Toplumu oluşturan temel yapı ailedir. Ailelerin huzur ve mutluluğu,toplumun huzur ve mutluluğu demektir.Ailede görülen huzur veya huzursuzluk dolaylı olarak ailelerden oluşan topluma da yansıyacaktır.Aile mutluluğunun sağlanması ise,eşlerin ve diğer aile bireylerinin birbirlerine sevgi,saygı ve hoşgörü temeline dayalı davranmalarına bağlıdır.Kur'an-ı Kerim  de:"Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin dostlarıdır.İyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar. Namazı dostdoğru kılar, zekâtı verirler. Allah' ve Resûlüne itaat ederler. İşte bunlara Allah merhamet  edecektir.Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir,hüküm ve hikmet sahibidir."5) buyrulmaktadır. Bu dostluğun öncelikle aile içinde görülmesi gerektiği ve hayatlarını birlikte geçirecek eşlerin dostluğa, sevgi ve saygıya herkesten daha  çok ihtiyaçları olduğu açıktır. Bu gerçeğe rağmen, geçmişte olduğu gibi günümüzde de ailevi huzursuzluklar toplumun önemli bir problemini oluşturmaktadır. Sevgi ve anlayış eksikliği geçimsizliği, geçimsizlik ise kötü muamele ve şiddeti doğurmaktadır.

   Muhterem Müslümanlar!

          Cenab-ı Hak eşlerin birbirleriyle iyi geçinmelerini, hoşlanmadıkları bazı şeylerde bile Allah'ın birçok  hayır  yaratmış olabileceğini bildirmiş, Hz. Peygamber de, kişinin hanımından nefret etmemesini, zira onda hoşlanmadığı huylar yanında,hoşlandığı huyların da bulunacağını belirtmiştir.Ayrıca, "Müminlerin imanca en mükemmel olanı,ahlakça en güzel olanlarıdır,hayırlılarınız da kadınlarına iyi davrananlarınızdır"6) buyurarak, iman ve güzel ahlak ile eşlere iyi muamele arasında bir bağ kurulmuştur. Müminler olarak eşinize, çocuğunuza Hz. Peygamberin sadakatini, sevgisini, merhametini, fedakârlığını göstermenin gayreti içinde olalım.Ailemizde ahlak, edep, hoşgörü, haklara saygı temel prensipler olmalıdır. Bu prensipleri hayata geçirmek,hem inancımızın hen de sağlıklı  ve erdemli bir toplum  olmanın gereğidir.

 

                      Hazırlayan.CENGİZ GÜMÜŞ

                       Göztepe Mescidi İmam Hatibi

                                       SAFRANBOLU

  

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret143308
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138