TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

CUMA HUTBESİ 10.08.2012

İLİ    :KARABÜK     AY-YIL         :AĞUSTOS-2012TARİH          :10.08.2012    KONUSU      : KADİR GECESİ إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ  وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ  [1]ِ  قال النبي صلي الله عليه وسلم:                            مَنْ قاَمَ لَيْلَة َالْقَدْر إِيماَنًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ[2] 

Muhterem Müslümanlar!

İyilik, cömertlik ve ihsan ayı olan Ramazan ayı bizlere veda etmeye hazırlanmaktadır. Dün gelişiyle tebrikleştiğimiz gufran ayı artık ayrılığıyla yüreklerimizi burkuyor. Bu mübarek ay, iyilik ve hayır yapanların lehine şahitlik yapacaktır. Rabbimizden, yaptığımız ibadetlerin kabul edilmesi diliyor ve Ramazan ayının lehimizde şahitlik yapmasını umud ediyoruz.

Değerli Cemaat,

Aziz misafirimiz bize rahmet, bereket ve mağfiret getirdi. Ayrılırken bize sunduğu son hediyesi ise, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’dir.14 Ağustos Salı gününü 15 Ağustos Çarşambaya bağlayan gece Ramazanın 27. Gecesi Kadir Gecesidir. Bununla birlikte Peygamber Efendimizin (sav) buyurduğu gibi Kadir Gecesini Ramazanın son on gününde aramak gerektiğinden hareketle, kalan gecelerin her birisini kadir gecesi bilerek ihya etmek de son derece mühimdir.  

Yüce Allah Kadir Gecesi hakkında şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz, biz o (Kuran)ı Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”(1)

Aziz Mü’minler!

Bilinen bir gerçektir ki; Peygamber Efendimiz Ramazan ayı gelince tam anlamıyla “kulluğa soyunur”, ibadeti, Kuran okumayı ve hayır hasenat yapmayı arttırırdı. Ramazanın son on gününde de itikaf yaparak kendisini tamamen ibadete verirdi. Hz. Aişe validemiz, konuya ait müşahedesini şöyle ifade etmektedir: “Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resulullah (sav) geceleri ihya eder, ev halkını uyandırır ve ibadete yoğunlaşırdı.”(2)

Bunun yanında Peygamberimizin ashabı, onun bu ayda çok cömert davrandığını nakletmektedir.[3] Şüphesiz onun ibadetini arttırmasında ve daha cömert davranmasında iki ana sebep vardı. Birincisi, Cebrail’le buluşup Kur’anı karşılıklı okuması, diğeri ise “bin aydan daha hayırlı” Kadir gecesinin bu on gün içinde bulunmasıydı.

Değerli Kardeşlerim,

Sevgili Peygamberimiz, “faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan bekleyerek bu geceyi ihya edenlerin, geçmiş günahlarının bağışlanacağı” müjdesini vermiştir.(3).  O halde, sayısız manevî güzelliğin yaşandığı ve mükâfatların bol bol verildiği Ramazanın bu son gecelerinde, hassaten 27. gecesinde; Yüce Allah’ın bizleri yolundan ayırmaması, hatalarımızı affetmesi ve acı ve sıkıntı içindeki yüzlerin gülmesi için dua ederek bol bol ibadet edelim. Bunun yanında, nefis muhasebesi yaparak, Ramazanın kalan günlerini Kur’anın rahmetine mazhar olmak için her türlü kötülüğü terk etme vesilesi kılalım.

Muhterem Kardeşlerim,

Ramazan ayının sonuna yaklaştığımız bu günlerde, önemli bir husus da fitredir. Fitre, istiğfar, tövbe ve şükürdür. Eksiklerimizin telafisidir. Ramazan ayına mahsus bir vecibe olan fitre, bayram sabahına kadar verilmesi gereken bir sadakadır. Bu itibarla, kendimizin ve aile efradımızın fitrelerini vermemiz gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz.

Hutbemizi, Peygamber Efendimizin Hz. Aişe validemize Kadir Gecesinde yapılmasını tavsiye ettiği duâ ile bitirelim. “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizi de affet”(4)………………………………………….         İBRAHİM ATAY-

Bostanbükü Y. Emre C. İ. Hatibi

                              SAFRANBOLU1-Kadr Suresi,97/1 52-Buhari , Leyletül – Kadr 5;Müslim ,i,itkaf 73-R.Salihin,H.no:1226


   Kaynak:Eskipazar İlçe Müftülüğü Veb Sitesi
 
 
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret115211
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.82625.8496
Euro6.49246.5184