TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR'DA RAMAZANIN İKİNCİ HAFTA ETKİNLİĞİ

     ESKİPAZAR'DA RAMAZANIN İKİNCİ HAFTA ETKİNLİĞİ  YAPILDI.

 

               ESKİPAZAR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ  

        TÜRK TASAVVUF  MUSİKİ  KOROSU. 

      Kısa bir süre içinde  İmam hatip'i  Ayhan Gölyeri'nin şefliğinde  çalışmalarını tamamlayarak etkinliklere katılmayı başardı.

Ayhan GÖLYERİ,Bayram AYDIN, Mehmet Emin ÖĞÜT,Yılmaz TABAK,Bayram TARLABAŞI,Ahmet ULUS, Şevket ÇALOVA, Ahmet TERZİOĞLU, Nihat DEMİR, Aziz  ERDOĞAN.

          

         "ETKİNLİKTE  MEDDAH  KONUŞMASI.

       Mezhep imamımız imam-ı  A'zamın babasının  yaşadığı  hayatın  bir bölümünden  açıklamalar yaparak yaptığı konuşmalar gayet önemli ve herkes için   düşündürücü  idi. Konu metni olarak geniş açıklamaları ile aşağıdadır."Mithat UYANIK.

Mezhep imamımız îmam-ı A'zam hazretlerinin babası Numan bin sabit hazretleri gençliğinde bir gün ark kenarında abdest alıyordu. Tam abdest almaya başlayacağı zaman ark sularına kapılıp gelen bir elma gördü. Elmayı nereden geldiğini ve haram veya helal olup olmadığını düşünmeden bir defa ısırdı. Hikmeti ilahi o ana kadar elmanın ne olduğunu düşünmeyen Numan, hemen hata ettiğini ve mutlaka elmanın sahibini bulup helal ettirmesini lazım geldiğini düşündü. Abdestini alıp namazını eda ettikten sonra suyun- geldiği tarafa doğru gitmeye başladı. Elma elinde olduğu halde araya araya elmanın düştüğü bahçeyi ve sahibini buldu.

Bahçenin sahibine meseleyi anlatıp elmayı, yanlışlıkla ısırdığını ve hakkını helal etmesini istedi, İmam-ı Azam hazretlerinin babasının bu hareketi, elma sahibinin dikkatini çekmişti; Hakkını helal edemeyeceğini, hakkını helal etmesi için bazı şartları olduğunu söyledi. Nu'man hazretleri ne isterse yapacağını, yeter ki hakkını helâl etmesini isteyip şartının ne olduğunu sordu. Elma sahibi de, hakkını helal etmesi için iki sene bahçesinde çalışması lazım geldiğine ve kendisine iki yıl hizmet etmesinin şart olduğunu söyleyince, Nu'man hazretleri çaresiz kalmıştı; ahirette ceza çekmektense bu dünyada bir şahsa iki sene hizmet etmek daha iyidir diye düşündü ve şartlarını kabul ettiğini söyledi.

Nu'man hazretleri, bir elmayı yanlışlıkla ısırdığı için elmanın sahibine iki sene hizmet etmiş ve adamın işinde canla-başla çalışmıştı, iki sene dolduktan sonra adama; zamanın dolduğunu ve artık hakkını helâl etmesini istediğini söyleyince, adam, «yine helal etmiyorum, benim bir kızım var onunla evlenirsen ancak o zaman helal ederim» dedi.

Hazreti Nu'man :

«Olur» dedi. Adam yalnız kızının kusurlu olduğunu, elinin çolak, gözünün kör, ayağının topal, başının kel, kulağının sağır ve ahlas olduğunu söyleyip, iyi düşünmesini ve sonra pişman olmamasını söyledi. Hazreti Nu'man yine düşündü taşındı «ahirette ceza çekmekten iyidir» deyip kızla evlenmeyi de kabul etti...

Adam hazreti Nu'man'a vermek için kızının büyümesini beklemişti... Düğün yapıldı, nikâh kıyıldı, zifaf gecesi hazreti Nu'man'a gelinin olduğu odayı gösterdiler. Nu'man hazretleri içeriye girip içerde kendisine söylenen evsafta bir kızın bulunmadığını görünce bir yalnışlık olduğunu zannederek hemen dışarı fırladı ve durumu öradakilere anlattı. Çünkü içerde kayın pederin söylediğinin aksine her a'zası yerinde genç ve güzel bir kız kendisini karşılamıştı.

Kayınpederi bir yanlışlık olmadığını söyleyerek meseleyi şöyle anlattı:

«Benim kızım kördür, daha harama bakmamıştır. Sağırdır haram dinlememiştir. Topaldır gayri meşru yolda yürümemiştir. v.s.» diye sayıp, «senin hanımın o içerde bekleyendir Allah mes'ut etsin» dedi.

Daha sonra seneler geçip bu evlilikten İmam-ı A'zam dünyaya geldi. Annesi İmam-ı A'zam'ı hocaya okuması için teslim etmişti, İmam-ı A'zam unvanına kavuşan o zaman henüz üç yaşında bulunan Sabit üç günde Kur'an-ı Kerîm'i hatmettiği zaman annesi:

— «Ah oğlum baban o elmayı ısırmasa idi sen bir günde hatmedecektin» buyurdu.
        Yukarıdaki yazı kaynağı:http://form.memurlar.net      dir.

         "Eskipazar'da Cumartesi günü  akşam saat 21.00 de  Ramazan'ı Şerif'in  ikinci haftası etkinlikleri vardı. Merkez'de  Cumhuriyet  caddesinin  bir bölümü  trafiğe kapatılmış ses düzeni  donanımı  hazır ve önceden yapılan anoslarla halka duyurulduğu için halk bekleniyordu. Az da olsa bir kısım halk etkinliğe iştirak etti. Sanatçı  Satılmış Gökkaya  birbirinden güzel  ilahiler okudu.Eskipazar İlçe Müftülüğü Türk Tasavvuf Musikisi Korosu'da Şef Ayhan GÖLYERİ'nin  idaresinde çok kısa bir zaman  içinde  hazırlamış oldukları  programlarını  sesli  olarark orada bulunanlara  görüntülü olarak  dinlettiler. Aynı  zamanda  güzeldi ve beğenide  aldılar.

       Meddah'ın  konuşmaları  ise  ayrı  bir mana ve  yük  taşıyordu insanlar için. Güzelliklerle dolu sözler vardı.Çünkü  mezhep imamımız imam-ı Azam ve onun  babası  Numan'ın  suda giden bir elmayı  ısırıpda  yemediği  halde suyunun  boğazına gittiği düşüncesi ile elmanın  sahibinden  helallik alabilmek için yollara düştüğü ve başına gelen  olaylar anlatılıyordu. 

            Bu gün de öylemi acaba  örnek olabilecek böyle kaç  değerli  kişiye  günlük hayatımızda rastlıyoruz.   Nefislerimize ne kadar hakimiz.  Sosyal  hakkı  olduğu halde onlarca kişinin  tonlarca kömür'ünü  vermeyip  aileleri ile beraber  çoluk çocuğunu kışın acımasız soğuklarında  mağdur  yapanlar  ve  abdes alırken dahi  suyun israf  edilmemesini  yoksulun ve mazlumlarla mağdurların gözetilmesini  yardımlaşmanın  öğütlendiği bu  mübarek Ramazan günlerinde  maliyeti bizlerce  malum olmayan  Eskipazar'da  atılan havai  fişekler  Ramazan etkinliği  olamaz  ancak   bazı kişlerin nefislerini  mutlu eder.

       Mazlum ve mağdur,muhtaç  olan bizim insanlarımızı hiç  mutlu edemez. Atılan fişeklerin  mali külfeti ile  bazı  nefislerin  kabarması  mutlu olması yerine ESKİPAZAR'ımızın  değerli  garibanları gözetilseydi şu mübarek günlerde  onların mutluluğu düşünüleseydi daha güzel  olmazmıydı.  İsraf  yaparak  halka hizmet ettim  sananlar  ve onlara yardımcı olanlar. Acaba  yukarıda    BAHSEDİLEN ELMA'NIN  SUYUNUN  HELALLEŞTİRİLMESİ.Hepimiz için güzel örnekler   oluşturmaktadır. İnşallah bu etkinlikler  güzelliklere  ve güzel düşüncelere  sebeb  olur. Hepimizde bir elmanın  suyunun dahi helal olması için  yukarıdaki  yazılanlardan feyz  alarak  çaba sarf edenlerden  oluruz. Yanlışa düşenler içinde  cenabi-i  hak yar  ve yardımcısı  olsun. Bu etkinlikte emeği geçen  Satılmış GÖKKAYA,   Ayhan GÖLYERİ ile  arkadaşlarına başarılı  çalışmalarından dolayı   ve meddahada seçmiş olduğu konu dolayısı  ile teşekkürlerimi arz ederim.  

                   MİTHATUYANİKESKİPAZAR78

                         


Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret113231
Hava Durumu
Anlık
Yarın
31° 33° 17°
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68785.7106
Euro6.28976.3149