TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR' DA 23.MART 2012 CUMA HUTBESİ

           ESKİPAZAR'DA 23 MART 2012              CUMA HUTBESİ.KONU   NEVRUZ BAYRAMI.                

 

İLİ        :KARABÜK

TARİH :23.03.2012

AY-YIL:MART-2012

 (NEVRUZ BAYRAMI)             Muhterem Müslümanlar!     Dini ve milli günler ve bayramlar birlik ve beraberliğimizin pekiştiği zaman dilimleridir.

Nevruz, Farsçada “Yeni Gün” demektir. Halk arasında bahar bayramı denir.

Nevruz, Müslüman olan ya da olmayan çeşitli Türk toplulukları arasında asırlar öncesinden günümüze kadar farklı şekillerde kutlana gelmiştir. Bu bayram İslâmiyet’i kabul etmiş olan ilk Müslüman Türk topluluklarından günümüze kadar yaşatılan âdetlerden biri olarak devam ede gelmiştir.

Her yıl 21 Mart tarihinde tüm Türk dünyasında ve bazı doğu ülkelerinde kutlanan Nevruz, Orta Asya'dan Anadolu'ya, Anadolu'dan Balkan Türklerine kadar uzanan ve çeşitli adlarla kutlanan bir gelenektir.

Nevruz geleneği İslâmiyet’ten çok öncelere giden bir gelenektir. Yani bir dinin veya mezhebin bayramı değildir. Bu yüzden de bir mezhep adına, bir din adına, bir etnik gurup adına gösterilmesi, istismar edilmesi, bir ayrılık unsuru olarak takdim edilmeye çalışılması yanlıştır.

Her milletin tarihinde ve kültüründe değişik isimler altında bu gibi bayramlar ve şölenler vardır. Her toplum bu gibi bayramları kendi inanç ve kültürlerine göre kutlar. Biz de gerek milli gerekse dini bayramlarımızı, bize yakışır şekilde kutlamalıyız.

              Muhterem Müslümanlar!     Milletleri yaşatan, ilerleten ve yükselten kuvvet, birlik ve beraberlikleridir. Birliğin olmadığı yerde dağılma, parçalanıp bölünme, kin, nefret ve düşmanlık vardır. Nitekim Cenab-ı Hak AI-i İmran Suresinin 103. ayetinde; "Toptan Allah'ın ipine sarılın, ayrılmayın, Allah'ın size olan nimetini anın. Bir zamanlar birbirinize düşmandınız, kalplerinizin arasını uzlaştırdı da, onun nimeti sayesinde kardeş oldunuz." Buyurmuştur.                Aziz Mü'minler!     Görüldüğü gibi birlik ve beraberlik, Allah’ın Kuran'da emrettiği çok önemli bir görev ve bir ibadettir. Bu nedenle daima birlik ve beraberliğimizi pekiştiren davranışlar sergilemeli, ayrılığa yol açacak her türlü davranıştan uzak kalmalıyız. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) de konuyla ilgili olarak şöyle buyurmaktadır: “Size birlik halinde bulunmanızı tavsiye eder; ayrılıp dağılmaktan şiddetle kaçınmanızı isterim. Zira şeytan, yalnız başına yaşayan insana yakın olup, beraber bulunan iki kişiden uzaktır. Kim Cennet'in ta ortasında yaşamak isterse, toplu halde bulunmaya baksın" (1)."Müslüman topluluğundan bir karış da olsa ayrılan kimse boynundaki İslâm bağını çözmüş demektir”(2).             Muhterem Müslümanlar!      Hutbemi yine Peygamber Efendimizin (s.a.v) şu hadis-i şeriflerinin mealiyle bitirmek istiyorum; "Hayatım elinde olan Allah'a yemin ederim ki İman etmedikçe Cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de hakkıyla iman etmiş olamazsınız." (3) …………………………………………….    Özgür CORA Gelicek Köyü   Camii İ.H. - EFLANİ__________________________________1-Al-i İmran Suresi,1032-Tirmizi fiten 73-Tirmizi Adab 784-Müslim îman 93-94 

      "Hutbe'yi  hazırlayan  Sayın  Özgür  CORA'ya ve İl Müftülüğü seçici kurula  teşekkür ederiz.
              mithatuyanikeskipazar78  

                


Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret126318
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.30957.3388
Euro8.65038.6850