TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

Atatürk'ün taburu, 91 yıl sonra gidiyor

 

        Atatürk'ün taburu, 91 yıl sonra gidiyor

Siyaset / Atatürk'ün taburu, 91 yıl sonra gidiyor

AKP’li Hüsrev Kutlu 8 yıl önce ‘’Burası kışla mı?’’ diyerek TBMM Muhafız taburunun Meclis’ten çıkarılmasını isteyince disipline verilip, uyarı cezası aldı. 8 yıl sonra ise AKP oylarıyla Tabur kaldırıldı. Arma söküldü, hazırlıklar başladı.

12 Aralık 2011 Pazartesi Saat: 00:02

ANKARA - Atatürk’ün talimatıyla 91 yıl önce kurulan ve TBMM’yi koruyan Meclis Muhafız Taburu tarih oluyor. Meclis’in güvenliği bundan sonra sadece polis tarafından sağlanacak. Meclis’in teşkilat yasasının yürürlüğe girmesiyle görevi sona erecek olan Tabur, taşınma hazırlıklarına başladı. Tabur Komutanlığı girişindeki arma da söküldü.

AKP Adıyaman eski milletvekili Hüsrev Kutlu 8 yıl önce ‘’Burası kışla mı?’’ diyerek TBMM Muhafız taburunun Meclis’ten çıkarılmasını isteyince, parti disiplin kuruluna verilmiş ve uyarı cezası almıştı. 8 yıl sonra ise AKP oylarıyla Muhafız Taburu kaldırıldı.

TBMM İdari teşkilat yasasına, ‘’TBMM’nin bütün bina, tesis, eklenti ve arazilerinde kolluk ve yönetim hizmetleri TBMM Başkanlığı eliyle düzenlenir ve yürütülür. Emniyet ve diğer kolluk hizmetleri için yeteri kadar kuvvet İçişleri Bakanlığınca, TBMM Başkanlığına tahsis edilir’’ hükmü konuldu.

8 YILDIR TARTIŞILIYOR
TBMM’deki askeri tabura, bazı AKP ve BDP’liler uzun süredir eleştiri getiriyordu. İlk olarak 2003’de AKP Adıyaman milletvekili Hüsrev Kutlu ‘’Odamda akşama kadar askerlerin sofra duası ve marşlarını dinlemek zorunda kalıyorum. Kendimi askeri kışlada gibi hissediyorum’’ demişti.

Genelkurmay ise Kutlu’ya ‘’TBMM Muhafız Taburu ulu önder Atatürk'ün direktifleri ile kurulmuştur. Meclis’te devlet-ulus birlikteliğinin sembolüdür. TSK bu tür söylemlerden derin endişe duymaktadır'' cevabını vermişti.

TBMM eski başkanı Mehmet Ali Şahin ise geçen yıl taburu ziyaretinde ‘’ Gözbebeği taburumuz, Meclisimizin huzur ve güvenine üstün katkılarda bulunuyor. Aziz Atatürk'ün talimatlarıyla kurulan bu birlik, milli mücadelede cephede de savaşmıştır.  TBMM gibi, Meclis taburumuz da gazidir’’ demişti.

  Kaynak:http://www.gazeteport.com.tr

                                12 ARALIK 2011

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret143309
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138