TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

Sevgili Türk Gençleri Aşağıdaki yazılar bizlerin sorunumudur?

 

Çat Dağı'ndaki İncirlik

04 ARALIK 2011

NATO'nun "Füze Kalkanı Radar Üssü" projesi Malatya'nın Akçadağ İlçesinde Kürecik beldesine koşar adımlarla kurulmaya başlandı. Adeta kuş uçurtulmayan bölgeye giden muhabirimiz Timuçin Mercanoğlu, yaşananları yerinde gördü.  

 


 Çat Dağı'ndaki İncirlik -

NATO'nun füze kalkanı projesi kapsamında Malatya'nın Kürecik beldesine kurulmaya başlayan 'Radar İstasyonu'n da sona doğru yaklaşılıyor. Son iki haftadan beri çalışmaların daha da hızlandığı görülüyor. Üssün bir ay içinde hazır hale geleceği de konuşulanlar arasında. Karahan Geçidi kenarındaki 2 bin metre yüksekliği olan Çat Dağı'nın zirvesine kurulan üs, sıkı bir şekilde korunuyor. Etrafına çekilen tel örgüler üsse girilmesini engellerken dağdaki kayalıklar üssü gizliyor. Bu da üssü görebilmeyi 2 bin metreden daha yüksekten uçmakla mümkün hale getiriyor. Radar sisteminin faaliyete geçmesiyle birlikte ABD ve İsrail'in Ortadoğu ülkelerine uyguladığı baskıyı daha da artıracağı belirtiliyor.

Nato değil ABD askerleri

Üsse görevliler haricinde hiç kimse alınmıyor. Üsse gelen NATO ve ABD askerleri ile taşınan malzemelerin güvenliğini sağlayan rütbeli Türk askerleri dahi üsse giremiyor. Son iki haftadır üsdeki hareketlilik artarken çok sayıda zırhlı araç geldiği öğrenildi. Üsse 150'den fazla asker sevk edildiği ancak bu askerlerin üniformalarında NATO amblemi bulunmadığı ve ABD askerleri olduğu iddia ediliyor. Bu askerlerin teknik personel olduğu ve radar sisteminin montajı için görevlendirildikleri kaydedediliyor.

Hergün onlarca tır malzeme taşınıyor

Üsse her gün onlarca kamyon ve tır yük taşıyor. Bunlar arasında inşaat malzemesi ve su taşıyanlar da var. Ancak en önemli olanı ise konteynırlar ve kapalı kasalar içerisinde taşınan,  malzemeler. Kapalı kasalar içinde ne olduğu henüz bilinmiyor. Bir tahmine göre kapalı kasalar içinde radar sisteminin parçaları bulunuyor. Bunun yanında tırlarla büyük jeneratörler üsse giren malzemeler arasında. Üsdeki görevli personel, yükleri getiren tır ve kamyon şoförlerinden kapıda tırları teslim alıyor ve şoförler dışarıda bekletiliyor.

Küreciklilerin uykusu kaçtı

Üssün tam merkezi olan Kürecik'te 18 köy bulunuyor. Bağlı bulunduğu Akçadağ İlçesi'nde ise bu sayı 80'i aşıyor. 1964'te ABD tarafından da radar üssü olarak kullanılan bölgede halk büyük bir tedirginlik içerisinde. Akşamları uyurken büyük bir korku sarıyor içlerini.  İsrail'in İran'a saldırması durumunda, İran'ın 'üsse saldırırım' tehdidi endişeyi daha da artırıyor. Kürecikliler, ilçelerinin muhtemel bir savaşta hedef olmasından çekiniyor.

 

 Kaynak: Milli Gazete 04 Aralık 2011

----------------------------------------------------------------------------------------------------

 

"YAKIN TARİHİMİZDEN BU GÜNE. 

    SİNOP,İNCİRLİK, KÜRECİK.KİME HİZMET İÇİN SEÇİLİYOR.

                                                             MİTHAT UYANIK"-23.09.2011

                  GEÇEN akşam TV'de gösterdiler. Türk halkı ABD'nin,Irak'a, füzelerle uçaklarla saldırmasına karşı... Gençler olsun, yaşlılar olsun, kime bu konudaki düşüncesi sorulduysa hepsi ABD'nin tutumunu kınadılar. Bosna'da Müslümanlar aylardır  ezilirken, üstelik BM'ce Sırplara otuz  gün  daha  kıyım  yapmak olanağı  tanınırken Irak'a oldukça sudan  nedenlerle  saldırıya geçmenin anlamsızlığı ortadadır. Bush,gider ayak Saddam'a son bir ders vermek istedi. Birleşmiş Milletler kararlarına karşı  geldiğini ileri  sürerek Irak'ın kuzeyine, güneyine, Bağdat'ın göbeğindeki El Reşit Oteli'ne füze yağdırmak, gerçekleri saptırmak, gerçekleri göremeyenleri uyutmaktır. Ne var ki  insanlar artık kolaylıkla uyutulamıyor. Günümüzde iletişim araçları hemen  o anda olup bitenleri dünya  kamuoyunun gözleri önüne seriyor.

         Bakıyorum, bazı basın organlarımız, ABD'nin her yaptığına, ettiğine güzel kılıflar bulan birtakım yazarlarımız,politikacılarımız,Irak'ı ve Saddam'ı BM kararlarına uymamakla suçluyorlar! Birleşmiş Milletler, Irak'ı üç parçaya ayırmış, kuzey ve güney bölümlerde Bağdat'ın sözü  geçmeyecek! Sanki oraları Irak devletinin toprakları değil! Madem ki  Saddam; BM'nin, açıklaması ABD'nin, Bush'un, buyruklarına kulak asmıyor, yada asmaz görünüyor, Irak halkının tepesine füzeler, bombalar yağdırılabiliyor' Bu, yanlış bir tutumdur. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi,Kıbrıs konusunda kaç kez kesi  karar aldı, Türk askerinin adadan  çekilmesi istendi. Biz ne yaptık? Bu karalara uyduk mu? Hayır Bizim aldırış  etmediğimiz  karaları Saddam dinlemiyor  diye  kızıp köpürmek, Saddam'ı  "uslu çocuk" olmaya çağımak neden?     Belki yakında, Güvenlik Konseyi'nde, ABD yeni yönetiminin isteğiyle-unutmayalım ki Cliton yönetiminin en önemli kişilerinden  biri  Yunan soyundan gelmedir!  "Türkler Kıbrıs'tan  çekilsin" diye yeni bir karar çıkarsa , bu kez  bize  düşen bu karara  boyun  eğmek  zorunda kalmayacak mıyız? "Hayır olmaz" dersek, bize   demezler mi, peki  siz  BM kararına karşı direnen  Irak'ı neden  suçladınız,  neden  İncirlik'teki üsten  kalkıp  Kuzey Irak'ı bombalayan  ABD uçaklarına izin verdiniz. İzin vermek  ne demek, onların  izne gereksinmeleri  de  yok, istedikleri gibi davranıyorlar- Şimdi niye  BM kararına  karşı direniyorsunuz?

            BM  kararını  dinlememek  o ülke topraklarını  füze  yağmuruna tutmayı  gerektiriyorsa, Türkiye de aynı tutumu sürdürürse, aynı sonuca katlanmak  zorunda  kalmayacak mıdır?

             Rahmetli  Orgeneral Refik  Tulga'nın  yaşadığı bir olayı anımsatmak isterim. Genelkurmay ikinci Başkanı'yken  Sinop'taki  ABD üssünü denetlemek  istemiş; toplantı odalarını, yatakhaneleri, yemek salonlarını, bahçeyi falan gezdirmişler. Tolga,üssün  beyni sayılan bir  yere girmek  isteyince ,"Hayır olmaz" demişler. Türk topraklarında konuşlandırılmış  ABD üssüne girememiş  Tolga Paşa!  Öfkeyle ayrılmış oradan!.. Sonra  ne  mi  olmuş? Hiç, "Üs yok tesis var"  diyen  dönemin Başbakanı bu olayın  üstünü kapatıvermiş... 

              O gün hükümetin başında bulunan kişi, bugün hükümet başkanıdır. Şimdi " üs yok"diyemiyor! İpler çoktan  elinden kaçmış. Bu kez şöyle  konuşup  gerçeği açıklıyor: Herhalde Çekiç Güç, orada bostan  korkuluğu  değil! Ne yapması lazım geldiğine müsaade  etmişsiniz  demektir, ettiği için  o neticelere katlanacaksınız. Ama  suya sabuna dokunmasın orada otursun!  Bize de hiç  dokunmasın. Orada görevi yoksa niye otursun. Bir görevi var. O görevi kabul etmişiz daha  evvel."

                 O  görevi kim kabul etmiş? Demirel'e göre, ocak 1991'deki ANAP hükümeti' Peki, Demirel hükümetleri zamanında konuşlandırılan Sinop, İncirlik "tesis"lerini unutmak olası mı? Hem bu günkü hükümet partileri değilmiydi Çekiç Güç'ün topraklarımızda yeleştirilmesine  karşı çıkan... Türkiye büyük tehlikelerle karşı karşıyadır. ABD'nin uydusu durumuna düşmemiz  Türk halkının hoşuna gitmiyor. Kişilikli, saygı  uyandıran bir tutum istiyor Türk insanı... Bosna faciası  yaşanırken, Saddam'a karşı  ABD'yle birlikte olmak Türklüğe yakışmıyor!

       Kaynak:Oktay AKBAL 21 OCAK 1993 MİLLİYET GAZETESİ SAYFA.13

     Sevgili  gençler yukarıdaki yazıdan  Türkiye'mizin gerçeklerini dününü bu gününü düşünerek hepimiz yorumlamalıyız.Vatan ve millet yolunda kaygılarımızla katkılarımız neler olabilir  birer birey olarak düşünmemiz gerektiğine inanıyorum.

           Mithat UYANIK-ESKİPAZAR 

 

  

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret143309
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138