TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

BİR KİLİSEMİZ DAHA OLDU DİYE KİM SÖYLEDİ KİLİSEYİ KİM YAPTIRDI?

 

Bir kilisemiz daha oldu!

10 EKİM 2011
PZT 01:45

 

 

İskenderun'da Süryani cemaati tarafından 1850 yılında inşa edilen ancak uzun yıllar depo, ardından sinema olarak kullanılan kilise, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle gerçekleştirilen restorasyon sayesinde yeniden ayinlere ev sahipliği yapıyor İskenderun Süryani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı Demirci: ''Restorasyon sayesinde güzel bir mekana kavuştuk''

  • Bir kilisemiz daha oldu! -

Hatay'ın İskenderun ilçesinde 1850 yılında yapılan ancak uzun yıllar depo ve sinema olarak kullanılan Süryani Katolik Kilisesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyonla yeniden kilise olarak hizmet veriyor. Süryani Katolik Kilisesi Vakfı Başkanı İlyas Demirci, yaptığı açıklamada, İskenderun'da Ziya Gökalp Caddesi'ndeki, mülkiyeti kendilerine ait kiliselerinin 1850 yılında Mardin'den gelen Süryaniler tarafından yapıldığını söyledi.

Süryani cemaati tarafından bu binanın yıllarca kilise olarak kullanıldığını ifade eden Demirci, ancak kilisenin daha sonraki yıllarda ordunun mühimmat deposu haline getirildiğini, 7 Mart 1956 yılında da mabet vasfını kaybettiği gerekçesiyle Vakıflar Genel Müdürlüğüne tahsis edilince, sinema salonu olarak kiraya verilmesinin kararlaştırıldığını anlattı.

Demirci, şöyle devam etti:

''Bir süre sonra burada uygunsuz filmlerin gösteriminin yapılması cemaatimizi rahatsız etti. 1968 yılında ise Vakıflar Meclisi'nce mazbut vakıf ilan edilerek kilisenin yönetimi, Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçti. Süryani Cemaati ise kilise yönetiminin Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçmesi kararına itiraz etti. Danıştay 12. Dairesi bu talebi reddetti. Bizler ve büyüklerimiz aradan geçen yıllar boyunca İskenderun'da bulunan diğer kiliselerde ibadet ettik.

Zafer sineması olarak kullanılan kilise, vakıf mallarıyla ilgili çıkarılan son bir kanunla 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünün çalışmalarıyla restore edilmeye başlandı. Sinema olarak kullanıldığı dönemde bir asma kat daha yapılmıştı. Bu kat da kaldırıldı.''

Kilisenin restorasyonunda kullanılan taşların Mardin'den getirildiğini vurgulayan Demirci, döşemede kullanılan taşların ise Suriye'den temin edildiğini kaydetti.

Kilisenin 430 bin liralık restorasyonla iki odalı daire ile iki dükkandan oluşan bir yer haline getirildiğini belirten Demirci, ''Üç yıl süren restorasyonla güzel bir mekana kavuştuk. İmalatı o döneme uygun, avize, pencere, özel boyalı camlar ve ahşaplar yaptırıldı. Restorasyon çalışmalarının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kilise Türkiye Süryani Katolik Vakfı'na teslim edildi. İskenderun Süryani Katolik Kilisesi 2010 yılının nisan ayında İstanbul Yenikapı Mevlevihanesi'nde gerçekleştirilen törenle, Türkiye genelinde bin 111 eserle birlikte hizmete açıldı. Bu eserlerin toplu açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uydu bağlantılı katılımıyla gerçekleştirildi'' dedi.

 

  • staticsBu yazı Haber bölümü’nde 10.10.2011 tarihinde yayınlandı

 

    Kaynak:Milli Gazete

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret143311
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138