TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

EGELİLER ZEVKSİZ MİDİR?

 

'Egeliler Zevksiz midir...?'

17 Temmuz 2011,
 
Ahmet Vefik ALP

Şu beğenmediğimiz Yunan'ın adalarına gezmeye gidince şehirsel ve çevresel estetik anlayışına bakıp içimizi çekiyoruz. Neden bizim Egeli turistik beldelerimiz Çeşme, Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris ve diğerleri böyle değiller diyoruz. Yunan adalarında yapılara tek tek bakarsanız belki mimari şaheserler göremezsiniz. Ancak bir bütünlük, bir uyum, bir devamlılık var. Komşuya, çevreye, insana saygı var. Binaların neredeyse tümü temiz beyaza boyanmış, hemen hemen hepsini begonviller, sardunyalar süslüyor, palmiyeler gölge getiriyor. Mimari dil genel bir uyum içinde. Bina ölçeği insanı ezmiyor. Sokaklar geleneksel taş ile döşeli, kanserojen asfalt çok az. Tabela, ilan terörü yok...

Ancak bizim köyde durum farklı.

Kuşadası-Davutlar sınırında bu sene çekilen iki resme bakmak yetiyor. (ekli)
Birisi özel mülkiyet yazlık ev. Soğucak köyü altında çam ormanlarının içine yapılmış. Muhteşem bir manzarası var, Davutlar koyunu ve Yunan Samos adasını panoramik görüyor. 2 katlı imara kot farkından faydalanıp 3 kat girmiş. Binanın rengine bakınız, mimarisine bakınız. Çirkin ve itici. Çam ormanları içinde yazlık ev demeye bin şahit ister
Diğeri İdare'nin işi. Aynı bölgede, Kuşadası-Davutlar yolu üzerinde Soğucak Kavşağı'nda. Buraya Belediye Allah ne verdiyse astırmış. Çevre estetiğinin canına okunmuş. Üstüne üstlük tabelaların çoğunda şakulde yok, düzgün asılmamışlar.
 
Buralar benim, sizin görsel alanımız dahilindedir, buraya şahıs olsun, yönetim olsun isteyen istediğini asamaz, astıramaz, benim görsel alanımı kirletemez. İşte 'İmar Kirliliği' denen olay budur. Ceza yasamıza girmiş, ancak takan yok.
Bu görsel kirlilik bir duyarlı vatandaş dava açsa o zaman giderilir ancak.
Bu mimarları üniversitelerimizde ben, benim arkadaşlarım Hocalar, bizler yetiştirmedik mi ?Belediye İmar Müdürleri, Fen Amirleri'ni bizler eğitmedik mi ? Haydi Belediyeler politika yapıyor, oy ve para topluyor diyelim. Peki nerede bizim kent suçlarına hassas olan ve bu meslektaşlara meslek uygulama yetkisini veren Meslek Odaları?

Tabii bu işler buralar ile sınırlı değil. Kuşadası baba memleketim olduğu için buraya dikkat çektim. Ülkemizde çevre estetiği anlayışı genelde böyle. Doğaya, tarihe, fikir emeğine saygı yok. 'Ben yaptım oldu' anlayışı halen egemen.
Geçtiğimiz Mayıs ayında Kuşadası'nda gerçekleşen UNESCO ve Dünya Mimarlar Birliği Eski Başkanı'nın, seçkin yabancı konukların katıldığı Uluslararası Mimarlık Sempozyumu bu konulara işaret etti, bir bildirge yayınladı, anlayan anladı.
Buralar seçkin turizm bölgelerimiz, en gelişmiş batılı yörelerimiz, AKP oylarının henüz hakim olamadığı bölgelerimiz. Sayın başbakan, bakanları, danışmanları gelsinler baksınlar, ucubeler yalnız Kars ta değil, buralarda da var...

 

   Kaynak: Yazı.İzmir haber Ekpress gazetesi.

 

 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret143311
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138