TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

OKTAY AKBAL ABD'NİN HER İSTEĞİNE UYULACAKMI?

                      2012-12-26    12:33:28

"YAKIN TARİHİMİZDEN BU GÜNE. 

    SİNOP,İNCİRLİK, KÜRECİK.KİME HİZMET İÇİN SEÇİLİYOR.

                                                             MİTHAT UYANIK"-23.09.2011

                  GEÇEN akşam TV'de gösterdiler. Türk halkı ABD'nin,Irak'a, füzelerle uçaklarla saldırmasına karşı... Gençler olsun, yaşlılar olsun, kime bu konudaki düşüncesi sorulduysa hepsi ABD'nin tutumunu kınadılar. Bosna'da Müslümanlar aylardır  ezilirken, üstelik BM'ce Sırplara otuz  gün  daha  kıyım  yapmak olanağı  tanınırken Irak'a oldukça sudan  nedenlerle  saldırıya geçmenin anlamsızlığı ortadadır. Bush,gider ayak Saddam'a son bir ders vermek istedi. Birleşmiş Milletler kararlarına karşı  geldiğini ileri  sürerek Irak'ın kuzeyine, güneyine, Bağdat'ın göbeğindeki El Reşit Oteli'ne füze yağdırmak, gerçekleri saptırmak, gerçekleri göremeyenleri uyutmaktır. Ne var ki  insanlar artık kolaylıkla uyutulamıyor. Günümüzde iletişim araçları hemen  o anda olup bitenleri dünya  kamuoyunun gözleri önüne seriyor.

         Bakıyorum, bazı basın organlarımız, ABD'nin her yaptığına, ettiğine güzel kılıflar bulan birtakım yazarlarımız,politikacılarımız,Irak'ı ve Saddam'ı BM kararlarına uymamakla suçluyorlar! Birleşmiş Milletler, Irak'ı üç parçaya ayırmış, kuzey ve güney bölümlerde Bağdat'ın sözü  geçmeyecek! Sanki oraları Irak devletinin toprakları değil! Madem ki  Saddam; BM'nin, açıklaması ABD'nin, Bush'un, buyruklarına kulak asmıyor, yada asmaz görünüyor, Irak halkının tepesine füzeler, bombalar yağdırılabiliyor' Bu, yanlış bir tutumdur. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi,Kıbrıs konusunda kaç kez kesi  karar aldı, Türk askerinin adadan  çekilmesi istendi. Biz ne yaptık? Bu karalara uyduk mu? Hayır Bizim aldırış  etmediğimiz  karaları Saddam dinlemiyor  diye  kızıp köpürmek, Saddam'ı  "uslu çocuk" olmaya çağımak neden?     Belki yakında, Güvenlik Konseyi'nde, ABD yeni yönetiminin isteğiyle-unutmayalım ki Cliton yönetiminin en önemli kişilerinden  biri  Yunan soyundan gelmedir!  "Türkler Kıbrıs'tan  çekilsin" diye yeni bir karar çıkarsa , bu kez  bize  düşen bu karara  boyun  eğmek  zorunda kalmayacak mıyız? "Hayır olmaz" dersek, bize   demezler mi, peki  siz  BM kararına karşı direnen  Irak'ı neden  suçladınız,  neden  İncirlik'teki üsten  kalkıp  Kuzey Irak'ı bombalayan  ABD uçaklarına izin verdiniz. İzin vermek  ne demek, onların  izne gereksinmeleri  de  yok, istedikleri gibi davranıyorlar- Şimdi niye  BM kararına  karşı direniyorsunuz?

            BM  kararını  dinlememek  o ülke topraklarını  füze  yağmuruna tutmayı  gerektiriyorsa, Türkiye de aynı tutumu sürdürürse, aynı sonuca katlanmak  zorunda  kalmayacak mıdır?

             Rahmetli  Orgeneral Refik  Tulga'nın  yaşadığı bir olayı anımsatmak isterim. Genelkurmay ikinci Başkanı'yken  Sinop'taki  ABD üssünü denetlemek  istemiş; toplantı odalarını, yatakhaneleri, yemek salonlarını, bahçeyi falan gezdirmişler. Tolga,üssün  beyni sayılan bir  yere girmek  isteyince ,"Hayır olmaz" demişler. Türk topraklarında konuşlandırılmış  ABD üssüne girememiş  Tolga Paşa!  Öfkeyle ayrılmış oradan!.. Sonra  ne  mi  olmuş? Hiç, "Üs yok tesis var"  diyen  dönemin Başbakanı bu olayın  üstünü kapatıvermiş... 

              O gün hükümetin başında bulunan kişi, bugün hükümet başkanıdır. Şimdi " üs yok"diyemiyor! İpler çoktan  elinden kaçmış. Bu kez şöyle  konuşup  gerçeği açıklıyor: Herhalde Çekiç Güç, orada bostan  korkuluğu  değil! Ne yapması lazım geldiğine müsaade  etmişsiniz  demektir, ettiği için  o neticelere katlanacaksınız. Ama  suya sabuna dokunmasın orada otursun!  Bize de hiç  dokunmasın. Orada görevi yoksa niye otursun. Bir görevi var. O görevi kabul etmişiz daha  evvel."

                 O  görevi kim kabul etmiş? Demirel'e göre, ocak 1991'deki ANAP hükümeti' Peki, Demirel hükümetleri zamanında konuşlandırılan Sinop, İncirlik "tesis"lerini unutmak olası mı? Hem bu günkü hükümet partileri değilmiydi Çekiç Güç'ün topraklarımızda yeleştirilmesine  karşı çıkan... Türkiye büyük tehlikelerle karşı karşıyadır. ABD'nin uydusu durumuna düşmemiz  Türk halkının hoşuna gitmiyor. Kişilikli, saygı  uyandıran bir tutum istiyor Türk insanı... Bosna faciası  yaşanırken, Saddam'a karşı  ABD'yle birlikte olmak Türklüğe yakışmıyor!

       Kaynak:Oktay AKBAL 21 OCAK 1993 MİLLİYET GAZETESİ SAYFA.13

     Sevgili  gençler yukarıdaki yazıdan  Türkiye'mizin gerçeklerini dününü bu gününü düşünerek hepimiz yorumlamayıyız.Vatan ve millet yolunda kaygılarımızla katkılarımız neler olabilir  birer birey olarak düşünmemiz gerektiğine inanıyorum.

           Mithat UYANIK-ESKİPAZAR


Yorumlar - Yorum Yaz
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret115211
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.82625.8496
Euro6.49246.5184