TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

YENİÇAĞ GAZETESİ HABERİ

Nuriye A ATABEYatabey@hotmail.com

Dağıtma CD ile olmaz Fransa...

Anadolu İslam Anayasası Cumhuriyeti olamayacağını sen de biliyorsun ey Fransa. Biliyorsun ama ortalığı karıştırmaktan ve tıpkı Sevr öncesi saçmalıklarını yapmaktan geri durmuyorsun, vazgeçmiyorsun. Yani sana suçu atıyorlar diyeceğim ama sen de hayır bu işde bir dahlimiz yok demiyorsun. Bir açıklama yapmıyorsun. Amaç belli ortalık karışsın. Nitekim bu cd’ler yüzünden belki de tarihinde ilk kez meclis başkanının emriyle hangi akla hizmet bilinmez ama TBMM’deki milletvekillerinin odaları bir gece yarısı baskınıyla aranıyor. Ey Fransa kim yada kimlere güveniyorsun? Güvendiğin dağlara kar yağar ve ortada kalırsın, demedi deme sonra.

Aldığın dersler yetmedi mi?
Burda Türkiye’de sizlere kucak açacağını düşündüğünüz satılmış adamlara mı?
Bunlara güvenilmeyeceğini tarih sana kaç kere öğretti, daha ne kadar ders alman gerekiyor? Hı...
Bunlara zerre kadar güvenilmez. Sakın ha. Bak bunlar çok adamı yarı yolda bırakıp sattılar. Çok paralar yiyip ortalık karışınca tüydüler.
Kafayı taktığın ülke Türkiye. Ne Afganistan ne de Irak . Biz ısmarlama yasaları, anayasaları kabul etseydik 1. Dünya savaşından sonra kabul ederdik ve Lozan olmazdı. Bize öyle ısmarlama anayasa v.s geçmez. Bak açılım dedi hükümet ortalık darmaduman oldu. Kozmik odalardan medet umar hale geldi.

Hele bir hatırla!..
O yüzden sana tavsiyem ey Fransa baka baka dur. Öyle saçma sapan olaylarla komik duruma düşme. TBMM de CD dağıtma v.s.komik şeyler bunlar. Türkiye’nin kafası bozulunca öyle cd falan dağıtmayacağını öğrenmiş olman gerekir. Özellikle de senin çok iyi bilmen gerek, değil mi Fransa?
Arzu edersen sana tarihten hatırlatmalar yapayım. 2. Dünya Savaşı’nda Almanya seni işgal ettiğinde sen ne yaptın? Karşılık vermeyip hükümetini idare edenler Paris’e kaçıp Vichy Hükümeti diye bir şey kurdun değil mi? Oysa 1. Dünya Savaşı sonrası Türkiye’yi işgal etmek isteyenlere Mustafa Kemal nasıl bir yanıt verdi Fransa? Dağıttık ama öyle CD falan değil. Aradaki farkı anlıyor musun?
Ya da sana şöyle bir hatırlatma daha yapayım. Hani Mustafa Kemal’e alerjiniz var ya. Başka bir örnek vereyim. Ama söz konusu Türkler olunca sizin alerjiniz de hiç bitmiyor ki...
Fransa Kralı 1. Fransuva, Habsburg İmparatoru Şarlken ile savaşta Şubat 1524’te esir düşünce biliyorsun Kanuni Sultan Süleyman Han’a bir mektup gönderip yardım istedi. Hatırladın mı?
Aralık 1524 tarihinde 1. Fransuva’nın yazdığı mektuba Kanuni Sultan Süleyman Han Ocak 1525’te bir cevap gönderir.

Ben... Ve sen...
“Ben ki sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah’ın yeryüzündeki gölgesi Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumeli’nin ve Anadolu’nun ve Azerbaycan’ın ve Şam’ın ve Halep’in ve Mısır’ın ve Mekke ve Medine’nin ve Kudüs’ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen’in ve nice memleketlerin sultanı ve padişahı Sultan Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Han’ım. Sen ki Fransa vilayetinin Kralı Fransuva’sın.
Hükümdarların sığındığı kapıma elçinizle mektup gönderip, ülkenizi düşman istila edip, şu anda hapiste olduğunuzu bildirip, kurtuluşunuz konusunda bizden yardım talep ediyorsunuz. Söylediğiniz her şey dünyayı idare eden tahtımızın ayaklarına arz olunmuştur. Her şeyden haberdar oldum. Yenilmek ve hapsolunmak hayret edilecek bir şey değildir. Gönlünüzü hoş tutup üzülmeyesiniz. Böyle bir durumda atalarımız düşmanları mağlup etmek ve ülkeler fethetmek için seferden geri kalmamışlardır. Biz de atalarımızın yolundayız ve daima memleketler ve alınmaz kaleler fetheylemekteyiz. Gece gündüz daima atımız eyerlenmiş ve kılıcımız belimizde kuşatılmıştır. Yüce Allah hayırlara bağışlasın. Allah’ın istediği ne ise olur. Bundan başka haberleri gönderdiğiniz adamınızdan öğrenesiniz. Böyle biliniz..”

Şimdi yapman gereken...
Evet Fransa mektup böyle yazılır ama devlet adamı da gördüğün gibi böyle olur ve verdiği sözü de tutar.
Sonrasında ne mi oldu? Benim Han’ım Tulon’da kapatıldığın zindandan seni yani kralını kurtardı. Şimdi bana sorarsan senin yapman gereken bir açıklama var.
Bu CD’leri Fransa’dan kim ya da kimler nasıl göndermiş?
 
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret143311
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138