TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

İZOL AŞİRETİ MHP SAFINDA.

 

İZOL AŞİRETİ MHP SAFINDA

İ 17-04-2011 / 17-06 | BU HABER TOPLAM 5675 KEZ OKUNDU

İzol aşireti MHP safında

Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol’un, partisi AKP tarafından yeniden aday gösterilmemesi ve buna tepki olarak bağımsız aday olması ile gündeme gelen Güneydoğu’nun en büyük aşiretlerinden olan İzol aşiretine MHP’den büyük jest.

MHP’nin Diyarbakır birinci sıra milletvekili adayı Mustafa Akba’nın İzol aşiretine mensup olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır’a bağlı Sultan Hoca ve Harmanardı köylerinden olan Akba şunları söyledi:

“Kesin aday listelerinin açıklanmasının ardından 15 köy muhtarı ya da ileri geleni beni arayarak tebriklerini iletti. ‘Mademki MHP bizim aşiretimize mensup birini birinci sıradan aday gösterdi biz de bu jestin karşılığını sandıkta vereceğiz, gönlümüz sizinledir, yanındayız’ dediler. Ben de onların bana yönelen bu teveccühlerine elimden geldiğince layık olmaya çalışacağım.”

Güneydoğu’nun çeşitli illerine yayılan İzol aşireti Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır illerinde yoğunluklu olarak ikamet ediyor.

Diyarbakır merkez, Çınar ve Ergani ilçelerinde meskun bulunan aşiretin bu dönem siyasi partilerde seçilecek sıradan milletvekili adayı bulunmuyor.

Bunu bir fırsat olarak gördüğünü ifade eden Akba “Diyarbakır’da AKP’den bir aday vardı ona da listede yer verilmedi, Şanlıurfa’da aday gösterilmeyen Zülfikar İzol beyefendi de bizim aşiretimize mensuptur. Aday gösterilmemesine şahsım adına üzüldüğümü ifade ediyorum. Sonuçta biz aynı aileye mensup sayılırız, yaptıklarının karşılığı bu olmamalıydı” dedi.

Akba, “MHP lideri Devlet Bahçeli Türkiye’nin huzuru için bir fırsattır. Sıcak olaylar karşısında soğukkanlı duruşu ile ülkemizde meydana gelebilecek istenmeyen olayların önünde bir set gibi durmaktadır. Onun bu tavrı bizlerin MHP’yi tercih etmesinde oldukça etkili olmuştur. 13 Haziran sabahı Türkiye’ye bir sürpriz yapacağız. Sandıklar açıldığında Diyarbakır’dan Ankara’ya MHP milletvekili olarak gideceğimize kimsenin şüphesi olmasın. Diyarbakır’dan çıkacak MHP milletvekili sadece Türkiye’de değil Avrupa’dan Amerika’dan ses getirecektir” diye iddiasını dile getirdi.

1954 Diyarbakır doğumlu olan Akba, ilk ve ortaöğrenimimi Diyarbakır’da yaptı. 1983 Yılında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra mecburi hizmetini Isparta Yalvaç’ta yapan Akba 1985 Tarihinden itibaren çeşitli sağlık kuruluşlarında hizmet yaptı.. 1987 tarihinde Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Yardımcılığı, İl Sağlık Müdürlüğü, 1991 tarihinden itibaren Çoçuk Hastalıkları Hastanesinde Baştabip yardımcılığı, 8 ay baştabip vekilliğini yaptım. Diyarbakır’da 3 ay aile hekimliği görevi yaptıktan sonra MHP milletvekili adaylığı için görevinde istifa etti(Gazete5)

         Kaynak: http://www.sanliurfagazetesi.com

        Günlük Bağımsız Siyasi Gazete.

 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret143315
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138