TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

MİLLİ ŞEHİT KEMAL BEY KABRİ BAŞINDA ANILDI.10 NİSAN 2011

TÜRK TARİH'İNDE TÜRK DÜŞMANLARININ İÇİMİZDEKİ YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİ TARAFINDAN İDAM EDİLEN BİR TÜRK MİLLİYETÇİSİ BOĞAZLIYAN KAYMAKAMI KEMAL BEY'İ KABRİ BAŞINDA ANDIK.

 

 

İstanbul Kadıköy Kuşdili kabristanlığında yatmakta olduğu mezarı

başında grublar halinde gelen ziyaretçileri tarafından  açıklamalar    hoca   Vedat  ÖZBAŞ  ve diğer  kişler tarafından okunan  dualara iştirak edilerek anıldı.Kadıköy Türk Ocağı Başkanı Dr. Namık Kemal KURT  orada bulunanlara geniş kapsamlı  ve  heyacanlı bir konuşma yapmıştır. "Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey 1885 de Beyrut'ta doğmuştur. Babası gümrük Baştatibi Arif  Beyin oğludur 1912 de Gebze 1913  Karamürsel  1915 de Boğazlıyan'a  Kaymakam olmuştur. Bilahare İzmit Sancağı Muhacirin Müdürlüğüne tayin olmuştur. 13.06.1918 de Ermeni komitacılar ve hain işbirlikçilerin baskısıyla azledilmiş ve mahkemeye sevk edilmiştir.Konya İstinaf mahkemesinde berat etmesine rağmen yine politik baskılarla tevkif edilerek İstanbula götürülmüş Bekirağa bölüğüne hapsedilmiştir. İstanbul hükümetince Ermeni patriği Zevan gayrimüslimler ve İşbirlikçi hainlerin baskısı devam etmiş İşgalci İngilizlere hoş görünmek amacı ile baskı yaparak.  Hayret paşa Divanına sevk edilmiştir.Hayret paşa istifa ederek mahkemeden çekilmiş.Divanı harp Reisi Hayret paşa Sadrazam Damat Ferit paşa ile şiddetli bir münakaşadan sonra istifasını vermiştir. 05 Şubat 1919 da başlar Daha sonra Ali Fevzi paşa 18 Martta onunda istifası ile Mustafa Nazım paşa getirilmiştir.Devlet ve siyaset Adamı olan Ali Fethi Okyar'ın EN HUNHAR CANAVARLAR Tiyniyetinde yaratılmış bir cellat olduğunu bahsttiği Bu Mustafa Nazım paşa

 Nemrut Mustafa paşa adıyla tanınan Kürt Mustafa paşa değildir.Ama Bu Mustafa Nazım paşa ondanda Alçak bir hain  ve ingiliz işbirlikçisidir. İşte Boğazlıyan Kaymakamı Kemal bey hakkında Ermenileri İngilizleri memnun etmek için idam kararını veren soysuz Bu soysuzdur.Kaydedilmeliki Bu mahkemelerde çıkan Başkan hakim,savcı ve sorgu hakimi olarak bir Türk evladı yoktur. Padişahın bu hususa tereddüt göstermemesinden kuşkulananlar vardı. Bunlar Dahiliye nazırı Mehmet Ali bey Adliye Müsteşarı ve ingiliz Muhipleri Cemiyetinin Reisi Sait Molla idi. Bu iki adam Damat Ferit paşa'yı alelacele Saraya gönderdiler. Vahdettin kararın tastiki için Şeyhülislamdan Fetva istedi.Şeyhülislam Mustafa Sabri efendi Kemal bey hakkında istenilen fetvâ değildir kaza hakkındadır benim kaza hakkında yetkim yoktur mütelası ile Fetva vermekten kaçındı isede baskılara dayanamadı ve cemimi mahiyette Bir müslümanın  müslüman olmayan birini öldürmesi haline idama cevaz verildiği ancak bu hükmü verilmesi için öldürülen yaralayıcı bir aletle yaralanması ve öldürmesinin bunun üzerine mirasçıların "Kıssas" istemelerinin Şart olduğu bildirildi.

Bekirağa  bölüğünden alınması

 

   Kemal bey  35  yaşında  İdam  Sehpasında. Ecnebi devletlere yaranmak için beni asıyorlar Eğer adalet buna diyorlarsa kahrolsun böyle adalet  halk  aynı şekilde Kahrolsun böyle adalet diye cevap verdi. Son sözleri  --Borcum var´  servetim yok! üç çocuğumu millet uğruna yetim bırakıyorum. Yaşasın millet!

ASTILAR!

      Vasiyetinde  Oğlu Adnan'ın yanına gömülmeyi istediğini belirtmişti. Evlatlarımı  Türk  milletine emanet etti  ---TÜRK MİLLETİ EBEDİYYEN YAŞAYACAK, MÜSLÜMANLIK ASLA ZEVAL BULMAYACAKTIR. Allah millet ve memlekete zeval vermesin.  Fertler ölür, millet yaşar inşallah Türk milleti ebediyete kadar yaşayacaktır.     30 Mart 1919 

 KEMAL BEY'İN HATIRASI  MİLLİ  VİCDANLARDA  UNUTULMADI.

Türkiye BMM  14 Ekim 1922 de çıkardığı özel bir kanunla kendisini  "MİİLİ  ŞEHİT " ilan etti. 

                      İstanbul Kadıköy Türk Ocağı  Başkanı

           Sayın Dr.Namık Kemal KURT  Bey'in açıklamaları böyle idi.

       Sayın Dr.Namık Kemal KURT 'un  yanında Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Türkev İstanbul  İl Başkanıda bulunmaktaydi. Ayrıca ziyaretçiler arasında Milli Şehit'in yakını olduğunu  belirten Günşen Kutgün hanımefendi de bulunmakta idi. Milli Marşlar Müzisyeni Bahri YÜZLER,Gazeteci M.Kemal  SALLAR  ve Boğazlıyanlı  Ozan  Sabit ÖZDEMİR'de  bizler gibi birer  Türk milliyetçisi  olarak  orada  bulunuyordu. Bende  misafir olarak bulunduğum İstanbul'da  aynı gün  tarihin derinliklerinde  dış güçlerle  işbirlikçilik  yapan  hainlerin haksız bir kararla  35 yaşında  idam ettikleri VATAN  MİLLET SEVDALISI  BİR TÜRK MİLLİYETÇİSİ  OLAN  BOĞAZLIYAN KAYMAKAMI  KEMAL BEY'in o duyguları  güzel kendileri  güzel olan  Türk  Milliyetçileri  ile başında bulunmak   o değerli  insana  fatihalar  göndermek göndermek  ne hoş bir  mutluluk  olsa gerek. 10 Nisan 2011  benim hayatım da  ayrıca mutlu olduğum  bir gün olarak kalacaktır.

    RUHU  ŞAT MEKÂNI  CENNET OLSUN.

Mithat UYANIK- Eskipazar/KARABÜK

           mithatuyanik78     

      

 

 

            

     

 

 

Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret143309
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138