TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

KARABÜK HALKININ SAĞLIĞI İÇİN ŞİKÂYET.

HALKINI  SEVEN BAŞKANA TAKTİR  YAKIŞIR.

 

İhbarı Ben Yaptım!

07.04.2011 23:45:38

Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin Karçimsa, ile ilgili iddialarına Karçimsa ve İl Çevre Orman Müdürlüğü teknik açıklama getirirken, Belediye Başkanı Rafet Vergili, İl Çevre ve Orman Müdürü Ahmet Işık’ın Karçimsa’yı savunduğunu belirterek “Neden savunmaya geçiyor anlamadım” dedi

Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin geçtiğimiz günlerde Karçimsa’nın çevreyi kirlettiği yönündeki iddialara Karçimsa’dan cevap gelirken, hemen ardından basına konuyla ilgili teknik rapor hazırlayarak gönderen İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, raporda incelemenin ihbar üzerine yapıldığını not düşmüştü.

            Belediye Başkanı Rafet Vergili ihbarı bizzat kendisinin yaptığını, İl Çevre Müdürlüğünü uyardığını belirtti.

            Bu ihbar ve denetimden sonra Karçimsa’nın filtrelerini çalıştırmaya başladığını, fakat geceleri yine elektrik tasarrufu yapmak için filtreleri çalıştırmadığını, bunu kendisinin tespit ettiğini belirten Vergili “Karçimsa iki yıldır toz tutma ünitelerini çalıştırmıyor. Karçimsa’nın hemen karşısında bulunan Trafik Şube müdürlüğüne gidin, bakın. Arabaların üzerindeki tozu görün, Oradaki personele sorun. Geceleri sırf elektrik sarfiyatı oluyor diye keyfi filtreleri çalıştırmıyorlar. Bacasından toz çıkarken gördüm. Eğer Karçimsa bu memlekette para kazanıyorsa toz tutma, çevre yatırımlarını yapmak zorunda. Yoksa ki benim Karçimsa ile bir işim olmaz. Çevre Müdürü neden Karçimsa’yı savunur açıklama yapıyor. Üç yıldır kendisi bir KARÇEV’i kurup çöp toplama sistemini çalıştıramadı. Halen Belediyeler sağa sola vahşi depolama şeklinde çöp atıyor. Sabancı çevre duyarlı olduğunu, bu yönde reklamlar yapıyor. Gelsinler buradaki sorunu görüp çözsünler” dedi.

            YETKİM OLSA KAPATIRIM

Benim yaptırım gücüm olsa gerekli tedbirleri alana kadar 24 saat o fabrikayı çalıştırmam diyen Vergili “Çevre Müdürlüğü şimdiye kadar onların verdiği değerlerine bağlı kalarak hareket etti. İstanbul’dan Karçimsa yetkilileri geldi. Kendileri ile görüştük. Filtreleri yaptıracaklarını, gerekli önlemleri alacaklarını söylediler. Bizde takip edeceğimizi söyledik. Benim yaptırım gücüm olsa çalıştırmam. Ayrı bir sayaç takarım. Filtrenin çalışıp çalışmadığını oradan kontrol ederim” dedi.

            Belediye’nin bir yapmak için her yerden izin almak zorunda olduğunu belirten Vergili “ bir iş yapacaksınız, Karayollarından, Valilikten, Çevre müdürlüğünden ordan buradan izin alacaksın. Belediye bu işte. Belediyenin işi çöp toplamak, su vermek. Belediyenin yapacağı işler belli” dedi.     

    Kaynak. Karabük haber  gazetesi.

                    Mithat UYANIK

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret143312
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138