TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR'IN KALKINMASI İÇİN KİMDEN UMUT BEKLENİYOR.

             ESKİPAZAR'IN   İNANÇ  TURİZMİ HAYALİ. 

 

 

 

21 Mart 2011,17:52 Editör Emel KAPLAN

ESKİPAZAR'IN İNANÇ TURİZMİ HAYALİ

Eskipazar Belediye Başkanı Dursun Baş, Karadeniz'in Zeugması olarak adlandırılan Hadrianaupolis Antik Kenti'nde kazı çalışmaları tamamlanıp turizme açıldığında inanç turizminin merkezi olacaklarını bildirdi.

 

Baş, yaptığı açıklamada, M.Ö 1. yüzyılda kurulduğu ve M.S 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis'teki kazılarda, Anadolu'da örneklerine hiç görülmeyen bazı zemin mozaiklerin ve dini yapıların bulunduğunu söyledi.

 

Burada at, fil, panter, geyik ve grifon (sanat tarihinde görülen karışık bir hayvana verilen isim) gibi birçok hayvan tasvir edilen mozaiklerinin üst kısımlarının kapatılarak sergilenebilmesi için proje geliştirildiğini de anlatan Baş, şöyle dedi:

 

''Ülkemizde çeşitli yerlerde bulunan  Kiliselere binlerce turist geliyor. İlçemizde ki Hadrianaupolis Antik Kenti'nde kazı çalışmaları tamamlanıp turizme açıldığında inanç turizminin merkezi olacağına inanıyoruz. Bu yolda profesyonel bir ekip kurup çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu projenin altından belediyemiz tek başına kalkamaz. Kaynak bulmak için çalışacağız. İlçemizin tanıtımı için  Anıtkabir'de de kullanılmış olan ilçemiz sınırları içinden çıkartılan mermer taşlarını dünyaya açmak için çalışmalarımız sürüyor.''

               KAYNAK:  BATI KARADENİZ  EKSPRES 

 

  "HADRİANAUPOLİS'İN  İSİM BABASI

       HADRİANUS'U  OKUYUNUZ

                                   Mithat UYANIK"  

Hadrianus Tapınağı
Castel Saint Angelo olarak da bilinen Hadrianus Mozolesi 135- 139 yıllları arasında Roma’da inşa edilmiştir. Mozole, İmparator Hadrianus’un kendi isteğiyle, ölümünden sonra gömülmesi için yaptırılmıştır. Külleri, ölümünden sonra 138 yılında buraya gömülmüştür. Karısı Sabrina ve üvey oğlu Lucius Aelius’un mezarları da mozolede bulunmaktadır. Hadrianus’un ölümünden sonra 217 yılında İmparator Carcella’nın ölümüne kadar, Romalılar diğer imparatorları da buraya gömdüler

 

        Kaynak:http://www.alemimde/forumbilinmeyenler/33368-dunyanin-en-unlu-7-mezari.htm/

          Yorumlar siz değerli okuyuculara aittir.           

Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret143313
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138