TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ÇANAKKALE

Ne ABD örtülü ödenekleri ne Soros finansı ne de AB fonları... Sadece okurlarının satın alabildiği gazete...

 
http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/
17 Mart 2011 Perşembe   
Yazarlar
 17 Mart 2011
Yazı büyütYazı küçült
Mevlüt Uluğtekin YILMAZ
ulugtekinyilmaz@hotmail.com

Çanakkale yolunda şerefsiz bir şair!

Yarın 18 Mart...
Biliyorsunuz; 1915 yılının 18 Mart’ı sabahı, dünyanın dev deniz güçleri Çanakkale Boğazı’nı zorladı.
Sizlere, dünya tarihinde önemli sonuçlar doğuran bu savaşı anlatmayacağım. Sadece saldırganların zihniyet ve ruh yapısını çok kısa olarak dile getireceğim.
Lütfen anımsayınız: İkiz kulelere yapılan saldırıdan sonra
-sözde tarih eğitimi almış- ABD Başkanı George Bush’un ilk sözü  “Haçlı seferleri başlamıştır!”  olmuştu. Bu sözü öğrendiğimde hiç şaşırmadım. Çünkü bu söz, ’Batılı’devlet adamlarının hasta zihniyetini ifade etmekteydi.
Bu çarpık, bu insanlık dışı zihniyet oluşumu yeni de değildir. Geçtiğimiz yüzyılın başında da, kendi dışındakilere -özellikle Müslümanlara- bakış açıları aynıydı. Çanakkale Savaşları, bu durumu çok güzel anlatıyor.
Çanakkale Savaşları için hazırlanan İngiliz ordusunun adı ne idi biliyor musunuz?
Haçlı Ordusu!
Evet, Haçlı Ordusu! Bu deyimi bizzat, İngiliz Komutan Sir İan Hamilton yayımladığı anılarında belirtiyor.
Sadece askerler, devlet adamları değil; sözde aydın gazeteciler de aynı kafadaydı. Sunday Times’in Genel Yayın Yönetmeni E. Ashmead Bartlette’nin o günlerde gazetesinde yazdıklarına bir bakınız:
“İlk İngiliz savaş gemisi boğazdan geçtiği anda, Avrupa’da Türk Devleti’nden iz kalmayacaktır. Batı, son Haçlı seferi’nden beri ilk defadır ki Doğu’ya yönelmiş bulunuyor. Hıristiyanlık dünyası;Fatih Sultan Mehmet’in, 29 Mayıs 1453 uğursuz tarihinde Bizans İmparatorluğuna indirmiş olduğu darbenin öcünü almak için, toptan harekete geçti”
Doğru geçti; belâsını da buldu!
İngiliz şairlerinin de Türkler hakkındaki zihniyet çarpıklığına hiç şaşırmam; çünkü onlar da kirli ve örtülü bir zihniyet ikliminin çocuklarıdır. Ve onlar, Shakespeare ve Lord Byron’lardan beri bu konuda şiiri kirletmektedirler. (İliştiri: Byron, 1820’lerde Yunan İsyanı’na destek vermek için İngiltere’den kalkıp Yunanistan’a geldi; Türklerle savaştı, yaralanarak ülkesine döndü. Byron’a göre Yunanlılar mazlum; Türkler bir cani, bir kasap! Türklerin yüksek vicdan taşımalarına tanık olmak bile onun canını sıkıyor... Ya “Shakespeare’in oyundaki kahramanın sevgilisine “Niçin böyle zalimsin; yoksa sen Türk müsün?” dedirtmesine ne demeli?)
Çanakkale Savaşları sırasında ise bir başka sözde şair ortaya çıkıyor. Adı Robert Brock! Terbiyesiz, şerefsiz, aşağılık bir adam! Böyle bir insana ’şair’demeyi dünya şairlerine hakaret sayarım.
İngiliz Hükümeti, Çanakkale macerasına başlayacağını toplumuna açıklarken, özellikle ’gençlerin’bu sefere katılmasını istemişti. Bu istekle beraber tüm İngiliz gençlerini, iğrenç amaçlı bir heyecan sarmıştı. Onlara göre; Çanakkale’yi geçecekler, İstanbul’u yağmalayacaklar, Türk kızlarına tecavüz edecekler...
Hepsinin düşüncesi bu idi!
18 Mart 1915 sabahı Çanakkale Boğazı’na giren gemilerdeki genç askerlerin çoğu böylesine bir iğrenç heyecanla yanıp tutuşuyorlardı.
İşte o günlerde, Mısır’daki üsten Çanakkale’ye yaklaşan İngiliz savaş gemisindeki Robert Brock denilen -sözde şair- bir sapık da şöyle diyordu:
“Gidiyoruz. Galata Kulesi 15 pusluk toplarımızla yerle bir edilecek. Deniz kana boyanıp leş gibi olacak. Ayasofya’nın mozayiklerini, halılarını yağmalayacağız. Türk lokumları (kadınları) benim olacak. İnanıyorum ki, bir devrin kapanışına şahit olacağım. Tanrım, hayatımda bu kadar mesut olmamıştım.
Evet, sözde şair böyle diyordu.
Geldi; boyunun ölçüsünü aldı; gitti!
Haftaya buluşmak dileğiyle...

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret143308
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138