TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR'DA DOĞAÇLAMA YAPILAN RESİM SERGİSİ.

ESKİPAZAR'DA HADRİANOUPOLİS PROJESİ.

    Eskipazar'da halka yaptırılan doğaçlama resimlerin  ne için ve  ne amaçla  yaptırıldığı bunun  Türk  kültürü ile Türk milli şuuruna  katkılarının neler olabileceğinin  bir Eskipazar'lı vatandaş olarak  merak etmekteyim.HADRİANOUPOLİS olarak değerlendirilerek  önem  verilmesinin  Türk Tarihinde  bir önem ve değeri  varmıdır.Genç nesillere bir övgü ile bahsedilerek anlatılabilirmi bu  Vatanın bölünmez bütünlüğü için  milli ve manevi şuuru ne kadar  etkiler.20 şubat 2011 pazar günü Eskipazar Halkeğitim müdürlüğü toplantı salonundaki yapılan panelde  konuşmacıların bir kısmı çıkarılan teşvik yasalarından Karabük İli  aynı zamanda da Eskipazar'ımızında yararlanamadığından yakınırken diğer bir kısmıda HADRİANOUPOLİS'in yeterince tanıtılamadığından yakındılar.  Değerli  hemşerilerimiz ve genç nesillerimizin geleceğimiz açısından  tanıyabilmeleri için aşağıda gerekli açıklamalara  rastlayacaksınız.YORUMLAR SİZ DEĞERLİ OKUYUCULARA AİTTİR.

 

    ESKİPAZAR#39;DA    RESİM  YAPMA  BECERİSİ. - 1 

 

 

 

      " Yukarıdaki  küçük  resimleri  yapanlar:Yasemin Emek(12)Melek Başkaya (10)Emine Vardar(13)Hacer Yurdabakan(13) Mepruk Özkan(75)Necati Özkan(40)Ramazan Özkan(14)Emre Vardar(13) Bahar Özkan(13) Ümit Eren Ekemen(16)Nuri Özkan(05)Münire Yurdabakan(13)Sedat Tepe(32) Recep Karaçam- Emine Yurdabakan(40)Yasin Yurdabakan(06)Recep Eren-Emrah Vardar(13)Can Yurdabakan(08)Yasin Yurdabakan(06) Namık Kemal Hopçam(65) Fikret Küçükyılmaz(40)

         YUKARIDAKİ  RESİMLER NİÇİN YAPILDI.

                                                    Mithat  UYANIK- ESKİPAZAR"                                                                 

Hadrianus TapınağıCastel Saint Angelo olarak da bilinen Hadrianus Mozolesi 135- 139 yıllları arasında Roma’da inşa edilmiştir. Mozole, İmparator Hadrianus’un kendi isteğiyle, ölümünden sonra gömülmesi için yaptırılmıştır. Külleri, ölümünden sonra 138 yılında buraya gömülmüştür. Karısı Sabrina ve üvey oğlu Lucius Aelius’un mezarları da mozolede bulunmaktadır. Hadrianus’un ölümünden sonra 217 yılında İmparator Carcella’nın ölümüne kadar, Romalılar diğer imparatorları da buraya gömdüler.


              Kaynak:http://webcache.googleusercontent.com 

 

 

HAYATIN İÇİNDEN
Sami Özey
sami.ozey@tg.com.tr
07 Mart 2011 Pazartesi
Avrupa bizi niye sevmez?..

Fritz Neumark, İkinci Dünya Savaşı döneminde Nazi Almanyası’ndan kaçarak Türkiye’e sığınan bir profesör.. 1933-1953 yılları arasında İstanbul Üniversitesi‘nde öğretim üyeliği yapmıştı ve açık sözlülüğüyle, nüktedan kişiliğiyle tanınırdı..
Bir gün talebeleriyle Boğaziçi‘nde geziye çıkar ve talebelerinden biri Neumark‘a şu soruyu sorar;
Avrupa bizi neden sevmez Hocam?..
Prof. Neumark, önce bir düşünür ardından gözlerini kısar ve Boğaz‘ın hırçın biçimde arz-ı endam eden sularına bakarak cevap verir..
“Çok samimi olarak itiraf edeyim ki, Avrupalılar Türkleri sevmez ve sevmeleri de mümkün değildir.. Asırlardır kilisenin pompaladığı Türk ve İslâm düşmanlığı Hristiyanların hücrelerine kadar sinmiştir..
Sebeplerine gelince;
En önemlisi Müslüman olduğunuz için sevmezler.. Hatta lâiklik şöyle dursun, Hristiyan olsanız da size düşman olarak bakmaya devam ederler.. Sizler farkında değilsiniz belki, ama onlar şu gerçeğin farkındadırlar; tarihten Türk çıkarılırsa tarih kalmaz!.. Ve Osmanlı Arşivi tam olarak ortaya çıkarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekir..
Bir zamanlar Avrupa’nın pazarı idiniz.. Şimdi Avrupa’yı pazar yapmaya başladınız.. En az 400 yıl Avrupa’da sırtımızda ve ensemizde at koşturdunuz.. Selçuklular Anadolu’yu, Osmanlılar ise orta Avrupa ve Balkanlar’ı Haçlı ordusuna mezar ettiler.. Fakat sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek hakimiyet sağladılar..
Önce giyiminizden yaşamınıza kadar ahlâki değerlerinizi yıpratmaya başladılar.. Sonra kendi içinizde sizi bölmeye başladılar..
Selçuklu ve bilhassa Osmanlı, İslâmiyet uğruna her şeyini feda etmeseydi, İslâmiyet bugün belki sadece Hicaz’da varlığını devam ettirirdi.. Batı her yerde İslâmiyet’i, sapık inançlarla karikatürize etti.. Ama Osmanlı, Asr-ı Saadet’i devam ettirdi.. İşte bütün bunlar için kilise size kin kusmaktadır..
Ben Türkiye’ye geldiğimde 2 üniversiteniz vardı, şimdi 19 üniversite var.. (O tarihte öyle idi, şimdi ise 150’yi aşkın) Osmanlı zamanında ise her yerde bir medrese vardı.. Tarihinize bakın, her medresede bilim eğitimi vardı.. İlk denizaltıyı Osmanlının yaptığını belki de çoğunuz bilmiyorsunuzdur, ama Avrupa bunu biliyor..
Sizler, gerçek halinize döndüğünüz an Avrupa’nın refahı ve medeniyeti yıkılır.. Ama bunun gerçekleşmesi mevcut şartlarda çok zor!..”
Evet değerli dostlarım..
Prof. Neumark yıllar öncesinden böyle sesleniyor..
Ve son derece de doğru söylüyor.
Öyle ya; AK Parti hükümetlerinin onca dostluk bildirilerine rağmen Avrupalılar AB yolunda geçit veriyorlar mı?..
Yeri geldiğinde Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın sırtını sıvazlayıp elini hararetle sıkanlar neredeler?..
Yıllardır “tavşana kaç, tazıya tut” politikaları güden, Merkel, Sarkozy, Berlusconi ve diğerleri neden ipe un seriyorlar?..
Hasıl-ı kelâm;
Sene 2011 ve Fritz Neumark Hocanın tespiti hâlâ daha tıkır tıkır işliyor..
Peki biz ne zaman uyanacağız?..
Ne zaman gerçek hüviyetimize döneceğiz?..
Bizi sevmeyenlerle flört etmekten ne zaman vazgeçeceğiz

                 Kaynak:Türkiye Gazetesi   07.Mart 2011

 

Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret143318
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138