TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

MÜSLÜMAN TÜRK EVLADI OSMANLI CAMİSİ YERİNE KİLİSE YAPACAKLAR!

     İşkodra'daki Türk köyü Driştkalesi'nde 400 yıllık Osmanlı camisi Vatikan'ın kilise planlarına kurban gitmek üzere!

 

            Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa'nın merkezinde, yüzde 75'i müslüman olan Arnavutluk'ta 40 yıllık komünizm zulmünün ardından müslümanlar şimdi de misyonerlik faaliyetlerinin tehdidi altında...

Son dönemde ülkede Vatikan'ın hristiyanlaştırma politikaları kapsamında, gözlerden uzak bir din ve tarih provakasyonunun da yaşanmakta olduğu ortaya çıktı.

Ocak ayında İşkodra'da yaşanan sel felaketinin ardından bölgeye yardım götüren yardım ekipleri, içlerinde İncil olan batı yardımlarının yanında, şehre hakim bir tepede yer alan bir Türk köyünün varlığını da öğrendi.

Osmanlı döneminde Kastamonu'daki Kayı Boyu Türkleri'nin göçleriyle kurulan bu köyde, bugün tamamı Türk 18 hane bulunuyor.

40 yaşın üzerinde olan insanların hala anlaşılabilir düzeyde Türkçe konuştuğu Driştkalesi Köyü'nde yer alan 400 yıllık Osmanlı Camii ise büyük bir tehdit altında...

Bölgede eğitim faaliyetleri de yürüten, insani yardımlarla adını duyuran Ansar Vakfı başkanı Mehdi Gurra'nın şahit olduğu büyük provakasyon, Vatikan'ın bu camiyi yıkarak yerine bir kilise dikme projesinin tüm hızıyla sürdüğünü gösteriyor.

Köye giden ve Arnavutluk'taki şehirlerde bile bulunmayan asfalt yol yapımının dikkatini çekmesi üzerine Vatikan'ın faaliyetlerini öğrenen Gurra, Vatikan'ın bu caminin bulunduğu alanda önceleri kilise olduğunu iddia ettiğini, camiyi yıkıp yeniden kilise yapmak için çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Köye girer girmez, Türk olduğunu öğrenen yaşlı bir amcanın kendisine "beni çiğnemeden bu camiyi yıkıp kilise yapamazlar" dediğini aktaran Mehdi Gurra, "Dağ başında olan bir müslüman köyünde, 400 sene evvel insanların göç ettiği bu Türk köyünde, Vatikan hayal ediyorki kilise dikecek" diyor.

Köyün İşkodra'yı tepeden gören, stratejik konumuna da dikkat çeken Gurra, şehre girişte hemen görülen, hakim bir tepeye dikilecek haçın sembolik anlamı olduğunu, "Bu şehir onlardan sorulur" demek istediklerini kaydediyor.

Vatikan'ın ellerinde hiç bir belge olmamasına rağmen, elini kolunu sallayarak 400 yıllık bir camiyi nasıl yıkacağı sorusunun cevabı ise "paradan geçiyor."

Vatikan'ın köye döşediği asfalt yolun bitmiş olabileceğine dikkat çeken ve 400 yıllık bir Osmanlı eserinin yok olmaması için Türkiye'nin vakit kaybetmeden harekete geçmesini isteyen Mehdi Gurra, şöyle konuşuyor:

"Bu bir mirastan ziyade...Buradaki insanlar Türk, kendilerini Türk olarak tanıtıyor. Türkiye'nin kendi insanına sahip çıkması lazım. Mesela orada bir Türkçe kursu açıp, düzgün, günümüz Türkçesini hem büyüklere hem küçüklere anlatması gerekir. İkincisi dini olarak, Türkiye diyanet vakfı orada bir okul açıp, caminin tadilatını tamiratını yapıp belki bir İslam merkezine döndürmesi lazım. Neticede 400 senelik bir camii."

Daha önce Tiran'a bağlı Muşeda köyüne, tamamı müslüman olan bir köye Yahova Şahitleri'nin bir kilise yaptığını ve misyonerlik çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Gurra, Türk köyü Driştkalesi'ndeki insanların ve 400 yıllık bir caminin kurtarılması için Türkiye'nin desteğini istiyor.

      Kaynak. http://www.haberpan.com

   Yukarıdaki acı tabloyu Müslüman Türk Milletine  arz ederken Eskipazar'lı bazı Hadrianapolis sevdasında olanlarında aydınlanmaları konusu ile  kendilerine  ithaf  olunur.

      Tarihi Türk Yurdu Doğası İle Güzel Eskipazar

             mithatuyanik78     16.02.2011                 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret143311
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138