TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

Mahkeme 29 kardemir işçisinin işe iadesine karar verdi.

"YENİDEN HAYIRLI  OLSUN.

   KARABÜK KARDEMİR#39;DE NELER OLUYOR. - 1

                                   Mithat UYANIK"                                                                 

İŞÇİNİN BÜYÜK ZAFERİ

 

 

İŞÇİNİN BÜYÜK ZAFERİ

Tarih 28-Ocak-2011, 16:17

- KARDEMİR İŞÇİLERİNİN İŞE İADE DAVASI SONUÇLANDI
- MAHKEME, 29 İŞÇİNİN İŞE İADESİNE KARAR VERDİ

18 Haziran 2010 tarihinde sendikal nedenlerden dolayı iş akitleri fesih edilen 29 işçinin işe iade davası sonuçlandı.

18 Haziran tarihinde çocuklarının karne aldığı günde işten atılan 29 işçi yine çok büyük bir tesadüf sonucu 28 Ocak tarihinde yine çocuklarının karne aldığı günde işe iade davalarını kazandılar.

Karabük İş Mahkemesinde görülen dava sırasında adliye koridorlarında bekleyen 29 işçiye destek olarak Türk Metal Sendikası Genel Başkan Danışmanı Recai Başkan, Karabük Temsilcisi Şahin Dikilitaş ve iş akti fesih olan yüzlerce Kardemir işçisi de hazır bulundu.

Yaklaşık iki saat süren karar celsesinde Karabük İş Mahkemesi, KARDEMİR A.Ş.'de işten çıkarılan 29 işçinin işe iadesine karar verdi.

Türk Metal Sendikası Genel Başkan Danışmanı Recai Başkan, düzenlediği basın toplantısında, fabrikada "Sendika seçme hakkını kullandı" diye yönetim tarafından işten atılan 29 işçinin işe iadesine karar verildiğini söyledi. Her zaman yaptıkları çağrılarda Türk hukukuna güvendiklerini ve doğru kararı vereceğine emin olduklarını anlatan Başkan, "Fabrikada yaşanan sendikal mücadele sonunda biz sabırla yargıdan çıkacak kararları beklemekteyiz. Haklı olanın haklılığı elbette tescil edilecektir. 29 arkadaşımız ile ilgili açtığımız işe iade davası sonuçlandı. Mahkeme sendikal nedenlerle işten çıkartıldıkları ve bunun uygun olmadığı gerekçesi ile iadelerine karar verdi. Yargı süreci devam ediyor, Yargıtay'ın kararından sonra kesinleşecektir. İşveren kentteki huzurun bozulmaması adına süreyi uzatmadan işe iadeleri uygulamalıdır. Sosyal barışın bozulmaması açısından bu karar uymaları doğru olacaktır. Biz sosyal barışın bozulmaması adına eylemleri durdurduk. Yargı sürecini bekleyeceğiz. Daha önce işten atılan 6 arkadaşımız için açılan dava ise şu anda Yargıtay'da. İşten atılan 29 arkadaşımız haricinde kalan diğer arkadaşlarımızın da işe iade davaları açılmıştır." dedi.

Türk Metal Sendikası Karabük Bölge Temsilcisi Şahin Dikilataş ise "Yüce yargının aldığı karara her kes saygı duymalıdır. Mahkemenin aldığı kararı Kardemir yöneticilerinin de saygıyla karşıladığından hiç bir şüphemiz yok. Kardemir'de iş barışının ve kent huzurunun yeniden tesisi için mahkemenin aldığı kararları Kardemir yöneticilerinin uygulayacağını da ümit ediyoruz. Türk Metal Sendikası olarak üyelerimizin haklı davasında sonuna kadar yanlarında ve destekçisi olduğumuzun da enbüyük göstergesini ortaya koymuş olduk." diye konuştu.

Türk Metal Sendikası Avukatı, Av. Mustafa Koç ise 7 aydır devam eden iş fesihleri için açtıkları iade davasında istediklerini aldıklarını, yargının doğru bir karar verdiğini, kesin karar olmadığını, Yargıtay'dan da onanıp işçi arkadaşların iadelerine karar verileceğine inandıklarını, ayrıca fabrika yönetiminin sadece Çelik-İş Sendikası'na üye işçilerine ödediği 350 liranın Türk Metal Sendikası üyelerine de ödenmesi gerektiğini mahkemenin karara bağladığını kaydetti.

Av. Mustafa Koç " Kardemir'de yönetimin sendikal ayrım gözettiği mahkemece de görülmüştür. Tüm işten çıkarılanların işe iadelerinin gerçekleşeceğine inanıyor ve bu uğurda en büyük mücadelemizi veriyoruz. Bu kararlar Yargıtay tarafından da onanınca işverene de sosyal huzur ve barış adına görev düşecektir. Mahkeme kararı tüm Kardemir camiasına hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Karabük İş Mahkemesinin ise işe iade davasında alınan karar ise şöyle;

Davalı işveren tarafından yapılan FESHİN GEÇERSİZLİĞİNE VE DAVACININ İŞE İADESİNE,

Davalı iş veren tarafından davacı işçinin iş aktinin sendikal nedenle feshedildiğinin kanaatine varıldığından, davacının yasal süre içersinde başvurusuna rağmen işverenin süresi içinde içinde işe başlatmaması halinde ödenmesi gereken tazminat miktarının işçinin 12 aylık brüt ücreti tutarı olarak benimsenmesine,

Davacı işçinin işe iadesi için işverene süresi içinde başvurması halinde hak kazanılacak olan ve kararın kesinleştiği tarihe kadar gerçekleşen en çok 4 aya kadar ücret ve diğer haklarının davalıdan tahsilinin gerektiğine,
Dair, davacı vekilleri ile davalı vekilinin yüzlerine karşı, kararın tefhim tarihinden itibaren 8 gün içinde Yargıtay'a temyiz yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı.

            Kaynak: KARABÜKNETHABER

 

 

 

 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret143312
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138