TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

BANU AVAR'IN KARABÜK YEREL BASINA SESLENİŞİ

 "SAYIN BANU AVAR'IN KARABÜK YEREL BASININDA KENDİSİ İLE İLGİLİ ÇARPITILMIŞ HABERLERE CEVABI. Mithat Uyanık

 

 

 

 

 

BENİM CEVABIM

Tarih 07-Ocak-2011, 14:01

- BANU AVAR KARABÜK YEREL BASININDA KARABÜK ZİYARETİ İLE İLGİLİ ÇARPTIRILMIŞ HABERLER İLE İLGİLİ CEVABI YAZISIDIR.

Karabük konuşmam sırasında 'ajan' 'casus' gibi kelimelere hiç yer vermedim. Basında yeralan konuşma metnimde de bu sözler geçmemektedir.

Konuşmamda, Türk ABD ilişkilerinde Eğitim anlaşmalarına değindim ve 60 yıllık süreç içinde,  Amerikalı uzmanların kendi sözleriyle çeşitli ülkelerde eğitim'i ABD çıkarları doğrultusunda nasıl yönlendirecekleri konusundaki alıntılara yer verdim.

Aşağıdaki yazı konuşmanın özetidir. Ayrıca Amerikalı öğretmenlerin sınıflarında öğrencilere ne gibi testler yaptıkları da önemle araştırılmalıdır..

Saygılar.

Banu AVAR

7 Ocak tarihli yazım:

GÜNAYDIN!

Karabük Üniversitesi yetkilileri, bir  kısım gazeteciler karabük'de yaptığımız konuşmadan pek rahatsız olmuşlar.
Konuşmamdan sonra, Amerikalı dil öğretmenleri apar topar Kıbrıs'a tatile gitmişler..
Sayın rektör çok üzülmüşler...
Neden?
Yeni mi öğreniyorlar söylediklerimi?!
O zaman 'Günaydın!'

Amerika'nın Sesi radyosu (Voice of America), Milliyet Sabah gibi gazeteler  ve ABD büyükelçiliği sitesinde çıkan haberler,  Amerikalı 'görevlilerin'  geldiği, geleceği, fazlalaşacağı  müjdesini uzun zaman önce vermişti.

Onlar 60 yıldır zaten içtiğimiz sudaydı, ekmeğimizde, tütünümüzde, pamuğumuzdalardı. Telefonumuzun ahizesinde, petrolümüzde, borumuzda, demir çeliğimizdeler!

Birileri ya pek saf, ya da toptan kasıtlı olmalılar.... Birileri hala  Amerikalıların Türklere pek düşkün oldukları için mi Türkiye'nin dört bir yanında taze beyinlere 'eğitmenlik' yaptığını düşünüyorlar? 60 yıldır eğitim sistemimizin kılcal damarlarındalar!

Türklere olan sevdaları nedeniyle mi,  Adalet bakanlığı'nda 'danışman' oluyor ve tüm adalet sistemimizle oynuyor Amerikalı memurlar...?

Türklere olan büyük aşklarından mı tüm medyada aktif görev almaları, kimliksizleştirme ve kültürsüzleştirme ve hatta dinsizleştirme çabaları?

Bırakalım tahmin yürütmeyi. Amerikalılar uzun yıllar önce  neyi hedeflediklerini anlatmışlardı:

'Batılı sosyal bilimciler ve istihbarat kuruluşları, uzum zamandır Türkiye üzerine yoğunlaşmışlardır. Türkiye, BATILI KALIPTA 'Geliştirme' teknikleri sınanacak canlı bir laboratuardır.!'

(Christopher Simpson: Üniversiteler, Amerikan İmparatorluğu ve Soğuk savaş Döneminde Para ve Siyaset- Oltada balık Türkiye Emin Değer)

Ve bir açıklama daha!
1975  yılı. Richard PODOL  AID (Uluslararası Kalkındırma Örgütü) uzmanı.. Amirlerine yolladığı Türkiye raporunda bakın neler diyor:

“Yirmi yıldan fazla bir zamandır Türkiye’de faaliyette bulunan Amerikan yardım programı bir zamandan beri meyvelerini vermeye başlamıştır. Önemli mevkilerde Amerikan eğitimi görmüş bir Türk’ün bulunmadığı bir Bakanlık ya da bir İktisadi Kamu Kuruluşu hemen hemen kalmamıştır. Bu kimseler halen bulundukları örgütte ‘ilerici güç’ niteliğini taşımaktadır. Genel müdür ve müsteşarlık mevkilerinden daha büyük görevlere kısa zamanda geçmeleri beklenir. AID bütün gayretleri bu gruba yöneltilmelidir.

Geniş ölçüde Türk idarecilerini indoktrine etmek gerekir. Burada özellikle orta kademe yöneticiler üzerinde durmak yerindedir. Amaç, bunlara yeni davranışlar kazandırmaktır. Bu grubun yakın gelecekte yüksek sorumluluklar mevkilerine geçecekleri düşünülürse, bütün gayretlerin bu kimseler üzerinde toplanması mantık açısından doğrudur.”

Üniversiteler, ilk öğretim ve hatta anaokulları bugün Sivil Örümceğin ağındadır...

Günaydın!
                                                              Banu AVAR

      Kanak:karabuknethaber@hotmail.com


Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret143528
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.72949.7684
Euro11.320411.3657