TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

O BİR TÜRK'TÜ BAŞI DİK ALNI DA PAKTI ADIDA NECDET KOÇAKTI.

             Adı Necdet  KOÇAK'TI... 

         Başı dik alnı apaktı.

 

Tarih: 29.12.2010

Bir Bayraktı O…

Türk dünyasının en bahtsız topraklarında doğmuştu. Yıllarca zulüm ve baskı altında inleyen Kerkük’ün çalkantılı günlerinde dünyaya göz açmıştı. Ona millî şuuru Irak Türkmen lideri Ata Hayrullah aşılamıştı. Onun gösterdiği yolda ilerleyerek mücadeleye başlamıştı. İlk gençlik yılları Kerkük’ün fırtınalı günlerinde geçti.
Tarihe Kerkük Katliamı olarak geçen tüyler ürpertici vahşet sahnelerini bütün acılığı ile yaşamıştı. Bu yüzden 14–16 Temmuz 1959 günlerini unutamıyordu. Üç gün üç gece süren bu soykırımında birçok Türkmen ileri geleni gibi Ata Hayrullah da şehit düşmüştü. Bu olay onda derin etkiler bıraktı. Yer ile gök arasında yaşayan Türkmen toplumunun Allah’tan başka kimsesinin olmadığını bir kenara yazmıştı.
Mücadele ruhu daha fazla kamçılandı ve liseden sonra Türkiye’ye geldi. Hem yüksek öğrenimini tamamlayacak, hem de Türkmenlerin yaşadıkları dramı her mahfilde anlatacaktı. Yüklendiği misyon belli olmuştu. Artık onun hayatı ve bütün varlığı Kerkük davası idi.
Kerkük davasını yaşama sebebi sayıyordu. Bu uğurda arkadaşlarını örgütlüyor, gece gündüz Kerkük’ü dile getiriyordu. Arkadaşları arasında birlik ve beraberliği güçlendirmeğe çalışması; durup dinlenmeden hemşerileri arasında fikir birliği sağlaması, hep Kerkük içindi. Dava arkadaşlarına birlikte hareket etme ve dayanışma ruhunu aşılıyordu. İdealist kişileri kader, gönül ve cep birliğine çağırıyor, bu hususta herkese örnek oluyordu.
Kerkük için sevgi ve fedakârlık istiyor ve herkese karşı engin bir sevgi besliyordu. Kısa sürede herkesten saygı ve sevgi görmesi de bundandı. Samimiyeti, dürüstlüğü, erdemi, nezaket ve candanlığı ile toplumun en sevilen ve en sayılan şahsiyeti olmuştu. Yurduna, baba ocağına, sevdiği topraklarına dönerken bile çizgisini hep korudu.
Türklük gururunu en büyük asalet olarak gördü. İman dolu yüreği, Allah korkusundan başka bir korku tanımadı. Yiğit, korkusuz, kararlı ve haklı olduğu için hiçbir şeyden çekinmedi. Suçsuz olduğu hâlde, kendisini idama mahkûm edenlerin haksız olduğunu biliyordu. Ölüme meydan okuması ve 41 yaşında idam sehpasına giderken arkadaşlarına “yola devam” demesi bundandı.
Zaman onu haklı çıkardı. Ona kıyan eller cehennemi boylarken, onun ismi bir bayrak gibi Kerkük semalarında dalgalandı; sevgisi gönüllere kazındı.

Adı Nejdet Koçak’tı…
Başı dik alnı apaktı

Suphi Saatçi


Kaynak: www.kerkukvakfi.com

 

 

  "BÖYLE BİR  TÜRKÜ  HER ZAMAN  MİNNET VE RAHMETLE  HATIRLIYORUZ  BİLEN BİLİR O YİĞİTLERİN  HASRETİNİ    SEVEN  BİLİR AY YILDIZLI VATANIN  KIYMETİNİ."

                        Mithat  UYANIK-ESKİPAZAR
                        mithatuyanik78

 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret143315
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138