TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

KARDEMİR İŞÇİ EMEKLİSİ OLARAK ÜZÜLÜYORUZ.

"Türk sanayinin lokomatifi Karabük Kardemir hakkında  olumsuz haberler insanları ve biz Karabük'lüleri huzursuz etmektedir. Bu büyük kuruluşa ve  işçilerimize yakışan alınteri emeğinin, hak edilenin karşılığı verilmelidir.  Hepimizin gözbebeği  bu kuruluşun   Türk  ekonomisine  daha çok katkı sağlaması için  hepimiz duacıyız. İlgililerden Kardemirimizi  ve işçilerimizi de mağdur  etmeyecek gerekli  anlaşmanın sağlanmasını bekliyoruz.

              Mithat Uyanık".

               (1992 Kardemir işçi emeklisi.) 

                                                                   mithatuyanik78

Kardemir işçileri açlık grevine başladı

Kaynak:Fotoraf.)htt://www.cerkesgazetesi.com

Kardemir işçileri açlık grevine başladı


KARABÜK Demir Çelik Fabrikaları'nın (Kardemir) işten çıkardığı 45 işçi açlık grevine başladı. İşçiler ellerini açarak, “Bizleri işimizden edenleri yüksek fırın potalarında erimeyi nasip et yarabbi. Onlara her türlü kazayı belayı ver yarabbi. Burada bulunan amin diyen cemaatin Kardemir'e tekrar dönmesini nasip eyle” yarabbi diyerek beddua etti.

Kardemir'de yaklaşık 200 işçi işten çıkartılırken, Türk Metal Sendikası’na üye işten çıkarılan işçiler, bu sabah saat 07.00’de kentin girişinde bulunan Atatürk Anıtı önünde toplanmaya başladı. 35 işçi tuttukları zincirin içerisinde toplandı. 6 işçi zincirleri birbirlerine bağlarken, diğer işçiler de anıtın yanında bulundu. Daha sonra katılanlarla 45 kişi olan işçiler açlık grevine başladı. İşçiler ‘Amacımız ekmek mücadelesi’, ‘Ekmek yoksa barış da yok’, ‘Babalar işsiz, çocuklar umutsuz kalmasın’ yazılı dövizler açtı. Polis geniş güvenlik önlemleri alırken, işçilerin yakınları dahil kimseyi anıta yaklaştırmadı. İşçilerin yakınları anıtın karşısında yerlerini alarak destek verdi.

‘İŞİMİZDEN EDENLER YÜKSEK FIRINDA ERİSİN’

İşçiler ellerini açarak, “Bizleri işimizden edenleri yüksek fırın potalarında erimeyi nasip et yarabbi. Onlara her türlü kazayı belayı ver yarabbi. Burada bulunan amin diyen cemaatin Kardemir’e tekrar dönmesini nasip eyle” yarabbi diyerek beddua etti.

Eyleme destek için gelen Yol İş Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Çelik, “Bu haklı davanızda kardeş il olarak yanınıza gelip destek vermek istedim. İşten atma ile işten çıkarma ile bu mücadele bitmez. Türkiye bir hukuk devleti ise, insan haklarına riayet ediyorsa, bizim burada seçme seçilme özgürlüğümüz varsa, bu mücadeleyi yapacağız. İnsanlar hakkını aramalılar, aramalarına da kimse engel olmamalı” dedi.

Yeniden işe alınmayı ve işten atılmaların durmasını isteyen işçilerden birisi açlık grevine başlamalarıyla ilgili olarak, “Zaten açız, yemesek de olur. Zıkkım yeriz” diye konuştu. İşçilerin eylemi sürüyor.

         Kaynak: Yazı)http://www.cerkesgazetesi.com

 

 

      Kaynak: fotoraf. www.haberkapisi.com

 Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret143311
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138