TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR'DA CUMHURİYET BAYRAMI VE CUMA HUTBESİ.

ESKİPAZAR'DA 29. EKİM    CUMHURİYET  BAYRAMI    VE CUMA  HUTBESİ.

    Eskipazar'da Cumhuriyetin Kuruluşunun 87.ci yıldönümü münasebeti  ile Cumhuriyet Bayramı  kutlamaları  60.yıl Vali Nafiz Kayalı İlköğretim Okulu Bahçesinde öğrenciler Protokol ve halkın iştirakiyle kutlanmıştır. Bayram  programı akışında açılış konuşmasını  yapan değerli  öğretmenimiz  ve İlçemizin  Sayın Kaymakamının Cumhuriyet Bayramı  hakkındaki  özlü konuşmaları orada bulunanların olumlu tepkilerini almışlardır. Ayrıca Mermer Şehit İsa Eken İlköğretim  Okulu öğrencilerinin bando ve yürüyüş kolundaki  öğrencilerinin bayram yeri ve çarşıdaki  caddelerde  Cumhuriyet Bayramının coskusunu ruhlarında taşıyan öğrencilerin  bayrak sallamalarıyla yürüyüşlerileri  ayrı bir duygu idi. Bu öğrencilere o bayrakları  temin eden  ve milli duygularla donatan saygı değer öğretmenlerimizi de kutluyorum.Büyük Atatürk'ün Türk gençliğine "Cumhuriyeti biz kurduk siz  yaşatacaksınız"  sözlerinin mesajının  alındığını görmekteyiz sizler sayesinde. 29 Ekim 2010   

                         Mithat Uyanık-Eskipazar

                          mithatuyanik78 

    "Eskipazar da Cumhuriyet'e duyarlı  vatandaşların Seyhan Cengiz  caddesine asılan büyük boy AYYILDIZLI  TÜRK BAYRAĞI  altında  milli duygularının  coşkusunu  ve mutluluğunu  yaşamak için Eskipazar'ımızın tanınmış esnaflarında  1936 doğumlu  vatan,millet ve bayrağa bağlılık heyacanını yitirmemiş bu toprakları yüce Türk milletine  vatan yapan  Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki bütün kahramanlarımızı rahmet ve minnetle hatırlayan 74 yaşındaki milli duygularla  dolu genç delikanlı  İbrahim ARSLAN' görülmektedir.

                  Mithat Uyanık"-Eskipazar

              

             "ESKİPAZAR'DA CUMA HUTBESİ

       Cumhuriyet ve İstişare

       Al-i İmran,3/159

                Muhterem Müslümanlar!

                Aziz milletimiz tarih boyunca kendi iradesine sahip olmuş,hiçbir milletin esiri olmamış,hürriyetini ve onurunu her zaman korumuştur.Bir çok devlet kuran Türk milleti daima hür yaşamış,hiç bir kuvvete boyun eğmemiş,ideali uğruna fedakârlıklar yapmasını bilmiştir.Kurduğu devletlerin idare biçimi ne olursa olsun, milletimizin hürriyete düşkünlüğü,adalet ve hakkaniyete bağlılığı, ahlaka olan saygısı onun en önemli niteliği olmuştur.

            Aziz Mü'minler!

            6.asır hüküm süren Osmanlı İmparatorluğunun sona ermesiyle.Her tarafı düşmanlar tarafından işgal edilen mübarek vatan topraklarımızda, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün önderliğinde bir kutlu şahlanış olan milli mücadele ile vatanın her karış toprağı düşmanlardan temizlenerek, 29 Ekim 1923'te yeni bir devlet kurulmuş ve adına Türkiye Cumhuriyeti denilmiştir.Adından da anşaşılacağı gibi yönetim biçimi Cumhuriyet olmuştur. Milletin hâkimiyetini doğrudan doğruya ya da seçtiği temsilciler aracılığıyla kullandığı bir yönetim  şekli olan Cumhuriyet, milletin danışarak, görüşerek kendi kendini idare etme sistemi şeklinde ifade edilmiştir.Türk Milletinin yeni, oldukça canlı bir hamle ile hâkimiyet ve hürriyetine kavuştuğu, kurtuluş savaşımızın zaferle sonuçlandırılmasından sonra ilan edilen Cumhuriyet idaresi İslam'ın özüne de uygun bir idare şeklidir.Yüce yaratıcımızın Kur'an-ı Kerim'de ki "İş hususunda onlara dniş"(1) "Onların işleri aralarında danışma iledir."(2) ayetleri bunun en açık delilidir.Bu ilahi fermandan sonra, aynı zamanda devlet başkanı vasfında olan sevgili peygamberimiz (s.a.v) daima ashabı ile istişarelerde bulunmuş, bu konuda Müslumanlara güzel örnekler vermiştir. Özellikle harp işlerinde ki istişareleriyle büyük zaferler kazandırmıştır.Ölümünden sonra devletin idaesi için vekil bile bırakmamış, devlet başkanlığı daha sonra sahabenin oylarıyla belirlenmiştir.Bütün bu uygulamalar demokrasiye örnek değilmidir?

                 Değerli Kardeşlerim!                                             Zor süreçlerden geçerek kuruğumuz Cumhuriyele övünmemiz bizim için yeterli değildir. Çünkü bir nimeti elde etmek kadar, elde tutabilmek ve devam ettirebilmek de önemlidir. Bu nedenle kurduğumuz bu Cuhuriyeti koruma ve yaşatma sorumluluğu hepimizindir. Bu sorumluluğu yerine getirebilmek ve Cumhuriyetimizi emin ellere teslim edebilmek için bilgili, kültürlü, geçmişini iyi bilen, maddi ve manevi değerlere sahip çıkabilecek nesiller yetiştirmeliyiz.Şu veciz söz  bize her şeyi özetlemiyor mu? "Cumhuriyet fikren, ilmen, bedenen kuvvetli, ahlaklı ve seciyeli muhafızlar ister."                                            

                  Kaynak: İLHutbe Hazırlama Komisyonu

                                                 Karabük.                                                                                                         

        "Yukarıdaki hutbeyi hazırlayan komisyona  teşekkürlerimi  arz ederim. 29 Ekim 2010  cuma"

                          Mithat Uyanık - Eskipazar                            mithatuyanik78         

                                

         

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret143315
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138