TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

MÜSLÜMAN TÜRK EVLADI BUNLARDA İNSANDI.

Yakın tarihimizin en karanlık sayfalarından birini teşkil eden Bosna Savaşı (1992-1995) esnasında Uluslar arası Kızılhaç Örgütü verilerine göre Bosna Hersek’te 312.000 kişi hayatını kaybetti. Bu kayıpların 200.000 kadarı Boşnak halkına ait olup bu halk dünyanın gözü önünde sistematik bir soykırıma tabi tutulmuştu.

 

Image

cesetler, srebrenitsa, bosna katliamı, ceset

Bosna Soykırımı

Nemenja Kusturica’nın insanlık suçları işleyenlerin yakın dostu olduğunu ve onlara destek verdiğini ifade eden Şenel, şöyle konuştu: "Bosna Savaşı sırasında kurulan tecavüz evlerinde binlerce Boşnak kadınının ırzına geçilirken, Boşnak kadınlara hitaben ’meseleyi lüzumundan fazla abartıyorsunuz’ diyerek 250 bin insanın hayatına mal olan soykırımın çözümü olarak ’500 yıl önce zaten hepimiz Sırptık, yeniden Sırp ve Hırıstiyan olalım, olsun bitsin’ önerisini getiren, birçok kereler ’Boşnak bir anne babadan doğdum fakat kendimi kültürel açıdan Sırplara daha yakın hissediyorum’ açıklamasını yapmıştır.

Temmuz 1995’de yalnızca iki gün içinde 10 bin Müslüman erkeğin şehit edildiği Srebrenica katliamının kurbanlarını anmak üzere o tarihten beri düzenlenen hiçbir törene katılmamıştır. Buna karşın aşırı milliyetçi Çetnik Sırp milis kuvvetleri komutanı Arkan, yanı sıra da Lahey Savaş Suçları Mahkemesince yargılanırken hapiste ölen Sırbistan Devlet Başkanı Slobdan Miloseviç ile çok yakın dost olmuş, onlara destek vermiştir." Boşnakların Türkiye’yi çok sevdiğini ve kardeş ülke olarak gördüğünü kaydeden Şenel, iki halk arasında tarihten gelen kardeşlik ve din bağı bulunduğunu anlattı

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret143312
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138