TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR'DA İLKÖĞRETİM HAFTASI KUTLAMASI.

Eskipazar'da İlköğretim Haftası Eskipazar Halk Eğitim Merkezi salonunda yapıldı.

       Halkeğitim Merkezi salonunda

    Açılış ve Saygı duruşu İstiklal Marşının okunmasından sonra.

           Protokolunde  hazır bulunduğu toplantıda.

        Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Özel Eğitim Sınıf Öğretmeni  Sibel UYSAL  yaptı.                             

          Her öğretim yılının başında, okula başladığım ilk günümün heyecanını yaşarım.     Okul bahçesine meraklı ve ürkek adımlarla ilk adım  atışım, annemin elini sıkı sıkı tutuşum, bilinmez bir heyacan ve korku... Ancak gülen yüzü, yumuşak ses tonuyla, sıcacık avuçlarında kaybolan minik ellerimi tutup beni sınıfa  götüren öğretmenimi tanıyınca tüm korkularım yok oldu. Bu ilk gün anısını tüm tazeliğiyle her yıl yeniden yaşarım.Aradan yıllar geçmiş, yine bir okul bahçesindeyim. Fakat şimdi bir öğretmen olarak.Yıllar önce yaşadığım heyacan ve tedirginliklerimi anımsıyor; okula gelen, okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerinin duygusal durumlarını hissedebiliyorum.Çocuklarımız...Güzel çocuklarımız, onlar geleceğimizin güvencesidir. 1'den 8'e tüm öğrencilerimiz küçücük ellerine kocaman yüreklerini sığdırarak geldiler okulumuza. Günlerdir boş kalan okul bahçesine  tazelik ve zindelik getirdiler.İlköğretim haftasıyla can bulan okulumuz şenlendi,bayram yerine döndü.Bu güzel günün ardından biz öğretmenler ve öğrencilerimize büyük sorumluluklar düşmektedir.İlköğretim meselesi demek: Atatürk'ün dediği gibi vatan, millet,bayrak meselesidir.İlköğretim meselesi  bir millet için bağımsızlık ve var olma meselesidir.Bu bilinç ve bu sevgi ile başladığımız eğitim öğretim yılının, başarıları da beraberinde getireceğine inancımız sonsuzdur. Yıl boyunca; arkadaşlık sevgisinin perçinleşmesi, bilgi birikimimizin çoğalması, başarılarımızın doruk noktasına ulaşması dileğiyle...İlköğretim Haftamız kutlu olsun!

                Daha sora İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer KURUOĞLU'nun kutlama dolayısı ile yaptığı konuşmanın ardından Okul öncesi öğrencilerinin gösterisi ve öğrenci Sümeyra Özdemir'in  Arif Nihat Asya'nın Bayrak şiir'ini okuması öğrenci Elif Vardar'ın  Atatürk  gülümsedi şiir'ini okuması öğrenci Bayram Aytuğ Gölyeri'nin  Vatan adlı şiir'i okuması  ve günün anlam ve önemini belirten konuşmayıda öğrenci Hilal Alıcı yapmıştır.

 

Sayın Eskipazar'lı hemşerilerimiz yukarıdaki inşaat  çalışması olduğu gözle görülen fotorafın Eskipazar'ın Çok Programlı Lisesi olarak bilinmektedir.Bu Lisenin güçlendirme çalışmalarının tam zamanında başlanılıp  başlanmadığını tarafımızdan bilinmemekle beraber  bilenlerinde olduğu kanaati taşınmaktadır. Geçen yılda İstasyon mahallesindeki Şehit Cafer Demirhan İlköğretim Okulu'nda da çalışmalar vardı.Oradaki öğrenciler geçen sene  ve bu yıl başka bir okula taşındılar.Bu sene ayrıca Çok Programlı lise'de buna benzer bir şekilde açılamadı ve 60 yıl Vali Nafız Kayalı İlköğretim Okulu yeni binasında başladığından diğer öğrencilerinde ikili öğretim  yapmak durumunda bırakılmıştır. Bu durumları bilen Eskipazar halkına yönelik  yayın yapan  bir İnternet sitesinde bu yıl her yılkinden farklı olarak eğitim,  öğretim sancılı başladığından ve olumsuz bir şekilde etkilenmeden bahsedilmektedir. Oysa öğrenciler bizim öğretmenler bizim yüce Türk milletinin evlatları okullar birer eğitim yuvası  burada bulunanların İlköğretim haftasında  ve okulların açılışında heyacanları doruk noktasın da çünkü Sibel UYSAL  öğretmeninde konuşmasında vurguladığı gibi İlköğretim meselesi demek: Büyük Atatürk'ün de dediği gibi  vatan,millet, bayrak meselesidir.İlköğretim meselesi  bir  bağımsızlık ve var olma meselesidir. Bu heyacan  tam olarak taşımayanlar çocuklarımızı heyacanlandıramazlar. Bir vatandaş olarak ilçemizdeki okullarımızın boş olan öğretmen kadrolarının bir an önce tamamlanarak büyük Atatürk'ün  aydınlık izinde öğrenci yavrulaımızı yetiştirip ülkemiz için muhasır medeniyetin  ve çağlar üzerinden aşarak dünya devletlerinin en ön safına geçmek için her Türk evladının arzusu olması düşüncesi ve diğer okullarımızında  bir an önce açılarak ayyıldızlı bayraklarımızın  yeniden dalgalanmaları  dileklerimle.

      İlçemizde Eğitim Öğretim Sancılı Başladı.Diyebilen hemşerim siz Eskipazarlı değilmisiniz ilgilerinizi başka yönde kullanmayarak bu konulara çevirseydiniz  sözünü ettiğiniz  sancılar ve olumsuzluklar etbette yaşanmazdı diye düşünülmektedir.

            Mithat UYANIK--ESKİPAZAR

             mithatuyanik78                         

 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret143318
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138