TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR'DA CUMA HUTBESİ 27.O8.2010

30 AĞUSTOS ZAFER  BAYRAMI

     Değerli Müslümanlar!

     Şanlı tarihimiz içerisinde 30 Ağustos Zafer Bayramı büyük bir  yer tutmaktadır. Çünkü o hürriyet ve istiklalimizi kazandığımız bir zafer günüdür.Müslüman Türk milleti 30 Ağustos'un 88.yıl dönümünü kutlamanın heyecan ve mutluluğunu yeniden yaşamaya hazırlanıyor. Kahramanlıkların destanlaştığı, bizi biz yapan, bizi tarih yapan zaferler ayıdır. Ağustos, Tarihi şan ve şeref,  kahramanlık ve zaferle dolu olan necip milletimiz, yurdumuzu istila eden düşmanları kovmak üzere topyekûn bir mücadeleye girişmiştir. Birinci Dünya Savaşında yurdumuzun işgal edilmesini kabullenmeyen Mehmetçik, Ağustos 1922'de, canından aziz saydığı vatanını müdafaa etmiş ve düşmanı ülkemizden atmıştır. 

       Muhterem Müminler!

       Tarihinde hür yaşamış kahraman milletimiz,kadınıyla-erkeğiyle, genciyle- ihtiyarıyla el-ele gönül-gönüle, omuz-omuza vererek, düşmanı hezimete uğratmışlardır. Savaşa giden oğlunu göğsüne basan analar, onlara şöyle diyorlardı: "-Oğlum,ben seni bu gün için doğurdum. Müslüman Türk'ün evladı odur ki, vatanını  anasının namusu gibi koruyarak,ona düşman ayağı bastırmaz. Ezan okunan hiçbir yere, hiç bir düşmanın bayrağını  astırmaz. Oğlum bir ana olarak, belki senin hasretine dayanamayacağım. Fakat din için, Vatan için şahadet  şerbetini içecek olursan, bir şehit anası  olduğumdan mutlu olacağım. Haydi oğlum, Allah(c.c) seni ve ehl-i imanı galip  getirsin". anasının bu sözlerini  dinleyen Mehmet: "-Ana,sen merak etme.Eğer geri dönemezsem benim için sakın ağlama.Kalbim Allah aşkıyla, vatan aşkıyla doludur. Bir Mülüman olarak,peygamberimin, şu sözüne imanım var: "Şehitlerin ruhları Cennet meyvelerine konan yeşil kuşların içindedir."(1) Allah'a ısmarladık ana. Helal et hakkını," diyerek vatan müdafasına koşuyordu. Yüce Mevla'mızın; "Sizinle savaşanlar la Allah yolunda savaşın.."(2) "Müminler onlardır ki, Allah'a ve Resulüne inandılar,sonra şüphe etmediler,Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla savaştılar.İşte sözünde doğrular onlardır."(3)Bu ayeti dütur edinerek İslam'ın yok olmasını engellemek. Kur'an-ı Kerime sahip çıkmak,ezanı susturmamak gayesi ile bu iman ordusu kanı ve canı pahasına Allah'a ve Rasulüne bağlılığını ispat etmek için ölüme koşa koşa gitmiştir. Kur'an'ın ifadesiyle: "Allah yolunda öldürülenlere <<ölüler>> demeyin. Bilakis onlar diridirler, lakin siz anlayamazsınız."(4) ayeti kerimesinin sırrına erişiyorlardı.

         Aziz  Kardeşlerim!

         3o Ağustos Zaferi ile Türk Milleti yenilmezliğini  ve esaret altına alınamayacağını  dost ve düşman bütün dünyaya göstermiştir. Bu zafer Türk  varlığının ebediyete kadar devam edeceğini isbat etmiştir.

      Bu vesileyle âhirete irtihal eden aziz  şehitlerimizi  rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimizi minnetle anıyor, Zafer Bayramınızı tebrik ediyoruz. 

                                Mehmet SAĞLAM          

                                Acıağaç Köyü C.İ.H.

                                              EFLANİ

     1-Tirmizi (H.Basri Çantay  Hadisler.C.2,S.272 

      2-Bakara (2/190)

      3-Hucurat(49/15)

      4-Bakara (2/154)    

                                "Bu hutbeyi  hazırlayan değerli hocaya teşekkürlerimi arz  ederken hangi sebeblerden dolayı  Gazi Mustafa Kemal  ATATÜRK'ten  bahsetmemesi bizlere düşündürücü geliyor. Unutulmamalıdırki  bizlere  bu vatan toprakları kolay bırakılmadı.Her savaşta olduğu gibi bu savaşlardada bir  sevk ve idare eden bulunmaktadır. O da  rahmet ve minnetle bizlerin andığı  ATATÜRK'tür  mekânı cennet olsun."

                    MİTHATUYANİK78

                              ESKİPAZAR                     

Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret143309
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138