TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

AVRUPA PARLAMENTOSU VE KIBRIS.

Son Dakika-Kıbrıs'taki müzakerelere bir darbede Avrupa Parlamentosu'ndan

Avrupa Parlamentosu AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye karar taslağı ve değişiklik önergeleri, AP Dış İlişkiler Komisyonu'nda 11 çekimser oya karşı 60 oyla kabul edildi.Rapora yönelik Kıbrıs ile ilgili verilen sert ifadelerin aldığı değişiklik önergeleri kabul edilmesi dikkat çekti.

İngiliz Andrew Duff'un verdiği ve kabul edilen değişiklik önergesinde Kıbrıs'tan Türk askerinin derhal çekilmesi istendi.Kabul edilen diğer ortak bir değişiklik önergesinde ise Maraş'ın Rumlara geri iade edilmesi çağrısında bulunulurken adada yaşayan Türk vatandaşların ikameti konusuna da işaret edildi.
Raporun kabul edilmesi sonrası AP Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi eski Rum Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides,

Ria Oomen-Ruijten'in yanına geldi ve kendisini öperek tebrik etti.Rapordan Rum ve Yunan milletevkillerinin memnun oldukları gözlendi.Komisyonda Türkiye raporunun kabul edilmesi sonrası ABHaber'e açıklamalarda bulunan AP üyeleri raporda yer alan Kıbrıs ile ilgili ifadelerin Kıbrıs'taki müzakereleri yardımcı olmadığını ifade ettiler.

Rapor üzerine yapılan ilk değerlendirmede Kıbrıs paragrafları dışında dengeli olduğu gözlendi.Rapora son anda verilen bir değişiklik önergesiyle Anayasa Mahkemesi’nin ,askerlere sivil yargı yolunu açan düzenlemeyi iptal etme kararından duyulan kaygı dile getirilerek TBMM'nin yeni Anayasa yapılması konusunda harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.


Kabul edilen taslak belgede, "Ergenekon suç ağının boyutlarından endişe edildiği" ifade edilerek, Türkiye'nin "Ergenekon" davasını, "demokratik kurumlarının saygın işleyişine ve hukukun üstünlüğüne güveni artırmak için fırsat olarak kullanması gerektiği" belirtiliyor.

AP Türkiye karar taslağında, "Yargının vakit geçirilmeden kapsamlı reforma tabi tutulması, Türkiye'nin modernleşme sürecinin başarısında hayati önem taşımaktadır" deniliyor.

Yargı reformu stratejisinin memnuniyetle karşılandığı ifade edilen taslakta, hükümet, "yargının tarafsızlığı ve uzmanlaşmasına ilaveten yargının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) standartlarıyla uyumlu hale getirilmesine özel önem verilerek yargı reformu stratejisinin geciktirilmeden uygulanması" yönünde teşvik ediliyor.

Taslakta, "Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) temsil gücünü, objektifliğini, tarafsızlığını ve şeffaflığını güvence altına alacak şekilde yeniden yapılandırılması" isteniyor.

Hollandalı Hristiyan Demokrat Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan taslakta, "Yargının rolü, Kürt kökenli vatandaşların hakları, Alevi toplumunun hakları, ordunun rolü ve Türkiye'nin komşularıyla ilişkileri gibi geleneksel olarak hassas kabul edilen konuların kamuoyunda genişçe tartışılmasından memnuniyet duyulduğu ve hükümetin, bu tartışmaların başlamasındaki yapıcı rolü nedeniyle övgüye layık olduğu" kaydediliyor.

Türkiye karar taslağında, "Ordunun Türk siyasetine ve dış politikasına karışmayı sürdürmesinden endişe edildiği ve demokratik bir ülkede ordunun bütünüyle sivillerin gözetimine tabi olması gerektiği" ifadelerine yer veriliyor.

"Türk hükümetinin, her Türk vatandaşının kökeninden ve dini inancından bağımsız olarak eşit haklara sahip olması ve toplumda aktif bir rol oynaması için başlattığı açılımların memnuniyetle karşılandığı" ifade edilen taslakta, hükümete, "siyasi inisiyatifini somut reformlara dökmesi", muhalefete ve tüm taraflara "süreci desteklemeleri ve karşılıklı hassasiyetlerin aşılması için çaba göstermeleri" çağrısı yapılıyor.

Oomen-Ruijten'in hazırladığı taslakta, Türkiye'deki terör eylemleri kınanan PKK'nın, "silahlarını bırakarak ve şiddeti sona erdirerek hükümetin siyasi inisiyatifine cevap vermesi" isteniyor.

Türkiye'de "özellikle bir medya grubuna verilen emsalsiz ceza" ve internet sitelerinin sık sık yasaklanmasının ardından basın özgürlüğünden endişe edildiği ifade edilen taslakta, medya patronlarının diğer ticari faaliyetlerinin kısıtlanması talep ediliyor.

Taslak metinde, "Basın özgürlüğünün çoğulcu bir toplumda önemli bir siyasi kültür göstergesi olduğu vurgulanır. Medya ve ticari çıkarlar arasındaki sağlıksız bağlantı ışığında yeni bir basın kanunu kabul edilmelidir" deniliyor.

Türkiye'nin Kıbrıs'ta BM gözetimindeki kapsamlı çözüm müzakerelerini aktif şekilde desteklemesi istenen taslakta, Türkiye'nin adadaki askerlerini geri çekerek müzakereler için uygun bir atmosfer oluşturabileceği savunuluyor.

243 değişiklik önergesi verilen Türkiye karar taslağı, bağlayıcı nitelik taşımasa da geçen yıl yenilenen seçimlerin ardından AP'nin Türkiye'ye bakışını yansıtacak olması açısından önem taşıyor.

YASALUYARI:KAYNAK GÖSTERİLMEDEN YAYIMLANMASI DURUMUNDA YASAL İŞLEM BAŞLATILACAKTIR


ABHaber, 27-01-2010 11.20 (TSİ)

KAYNAK: ABHaber  Sitesinden alınmıştır.

                 "Yukarıdaki bu yazı yüce Türk Milletinin  bilgisine ve yorumuna arz olunur."

 MithatUYANIK- Eskipazar                                       

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret143315
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138