TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

ESKİPAZAR.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.

       TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'NİN AÇILIŞININ 90 YILI DOLAYISIYLA. 

 

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yurt genelinde olduğu gibi İlçemiz Eskipazar'da da kutlandı.

          Her milli bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da halkımızın  genci yaşlısı bayram yerinde idi.Yarının büyükleri ve yöneticileri  olacak İlköğretim öğrencileri  bayram sevinçlerini  mutluluklarını yaşıyordu. Öğrencilerimizin tüm yaptıkları konuşmaları arasındaki vurgulamalarda çok çok  önemli sözler söyleyerek atalarınıda  anıyorlardı.Bu genç Türk evlatları yavrularımız  geleceğimiz için bizlere bir umut kaynağıdır. Onlara bu bayramların duygu ve anlamını yükleyen sevgili öğretmenlerimize  halkımız adına teşekkürü bir borç biliyoruz.

            23.04.2010 CUMA HUTBESİ

    "ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI    

                  Muhterem Mü'minler!

      Milletler hayatında yeni ufuklar açan, yön veren büyük ve köklü değişiklikler meydana getiren çok  önemli tarihi günler vardır.Kuşkusuz Türk milleti var oldukça neşe ve sevinçle kutlanması gereken günlerden biri de 23 Nisan'dır.Çünkü bugün  Türk milletinin köklü tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olan Milli Egemenliğin en güçlü ve tek teminatı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinin Anadolu'nun bağrında doğarak, açıldığı gündür. 23 Nisan, Türk Milletinin bağımsızlığını, hürriyetini, egemenliğini ve vatanın kurtuluşunu bayraklaştıran tarihi bir andır.

                        Aziz Mü'minler!

Birinci dünya savaşında Osmanlı devleti beraber savaşa girdiği devletlerin mağlup olması üzerine 30 Ekim 1918'de Mondros mütarekesini imzalamış, sonuçta itilaf devletleri (İngiliz,Fransız,İtalyan ve Yunanlılar) yurdumuzun çeşitli  bölgelerini işgal etmişlerdir.  İzmir'i Yunanlılar işgal ettiğinde İzmir Müftüsü Rahmetullah Efendi, 4 saat sonra'da Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi miting düzenlemiş "düşmana karşı savaşmak dini bir görevdir"diyerek ülkenin aydınlarıyla beraber cemiyetler kurmuşlar halkı işgale karşı bilinçlendirmişlerdir. Maraş'ta sütçü İmam gönüllerde tutuşturulan İstiklal ateşinin ilk kıvılcımları olmuştur.İstanbul hükümeti tarafından 9. Ordu müfettişi olarak görevlendirilen Mustafa Kemal, kurtuluşu Anadolu'dan başlatmak üzere beraberindeki heyetle 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktı.Amasya, Erzurum ve Sivas'ta kongreler tertip etti. Hiç vakit geçirmeden bir çok İstanbul mebusu ile birlikte Anadolu'dan yeni seçilen temsil heyeti 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da toplandı.

                   Muhterem Müminler!

23 Nisan Günü Yurdun her köşesinde Kur'an-ı Kerim ve Buhari-i Şerif hatimleri okundu. Hacı Bayram Veli Camii'nde  kılınan Cuma namazından sonra tekbirler ve salat-ü selamlar getirilerek Ulus'taki meclis binası önüne gelindi.Burada  kurbanlar kesildi, dualar okundu. Gönüllerden taşan "Amin"lerle Türkiye Büyük Millet Meclisi resmen açıldı. Böylece Din-Devlet-Millet dualarla yeni meclise emanet olundu. Yeni meclisin aldığı kararlar doğrultusunda Türk milleti topyekûn mücadele başlattı.Yüce Rabbimizin"Gevşemeyin, hüzünlenmeyin, Eğer (gerçekten) inanan kimselerseniz üstün olan sizlersiniz."(1) mesajını iyi anladı. Sabretti.Dinini, vatanını ve mukaddesatını canından aziz bildi.Cenneti kılıçların gölgesinde aradı. Şehitlik mertebesine kavuştu ve yurdumuzu düşmanlardan temizledi. Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluş tarihi daha sonra bu meclisi kuranlar tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan edildi.           

                    Aziz Mü'minler!

Bu emanetleri yarın devralacak çocuklarımızdır. Çocuklarımız bizim elimizde, geleceğimiz ise çocuklarımızın ellerinde şekillenir. 90 yıldır elden ele taşınan bu emanetleri sonsuza  dek taşınmasını sağlamak için çocuklarımıza  tarihimizi, dini ve milli değerlerimizi tanıtmalıyız ve sevdirmeliyiz. Onları Milli tarih ve Milli kültür şuuruyla yetiştirmeliyiz. Bu vesileyle çocuklarımızın milli bayramını kutluyor, bu vatanı bize emanet eden şehit ve gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyoruz."(1)Al-İmran:139*

                Kaynak:Mehmet TÜRKOĞLU

                     İl Müftü Yardımcısı       

      Eskipazar'ımızda Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının  kutlanmasına çaba gösteren  çocuklarımızın daha iyi hazırlanmasında katkıları olan değerli öğretmenlerimiz ve ayrıca bu  bayramın anlam ve önemi için hutbe hazırlayan saygı değer İl Müftü Yardımcısı ile bu hutbeleri okuyan imamlarımıza ve öğrencilerimizi bayrama hazırlayan öğretmenlerimize teşekkürlerimi arz ederim.

                          Mithat UYANIK     

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret143311
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138