TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

EROĞLU VE DENKTAŞ KUZEY KIBRIS'TA TÜRKLERLE BERABER.

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/

 

Eroğlu: Yüzde 60 yeter bu iş ilk turda biter...
KKTC Cumhurbaşkanlığı yarışının en güçlü adayı Başbakan Derviş Eroğlu rakipleriyle arayı açıyor. Her gittiği yerde büyük coşkuyla karşılanan Eroğlu, ilk turda oyların yüzde 60’ını alarak Mehmet Ali Talat dönemine son vereceğini söyledi.
Denktaş: Halkımız devletinden
ve egemenliğinden vazgeçmez

RUM yönetimi lideri Hristofyas’ın, “Talat seçilmezse işim zor” dediğini hatırlatan KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, “Bu halk; ya Rumların işinin zorlaşmaması için Talat’ı seçecek, ya da kendi hakkını, devletini koruyacak” dedi.
Egemenliğe sahip çıkılacak
KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş, “Bu halk, ya Rumların işinin zorlaşmaması için Talat’ı seçecek ya da devletini koruyacak. Türklerin, kendi egemenliğine sahip çıkacağına inanıyorum” dedi
Sümeyra YILMAZ
KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın, “Talat seçilmezse işim zorlaşır” dediğini belirterek, “Bu halk da Rum tarafının işinin zorlaşmaması için ya Talat’ı seçecektir, veyahut kendi hakkını, devletini, egemenliğini koruyacaktır” dedi. Yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mehmet Ali Talat’ın, kendisi ve Başbakan Derviş Eroğlu’na yönelik, “yanlış politikaları yüzünden Kıbrıs Rum tarafını, tüm Kıbrıs adına tek başına AB’ye üye yaptılar” eleştirisine, “Yalan söylüyor” diye yanıt veren Denktaş, AB’nin, Kopenhag’daki toplantıya Kıbrıs Türk tarafını davet etmediğini, aday olarak tüm Kıbrıs adına Rum tarafını davet ettiğini söyledi.
Hristofyas’la işbirliği içinde
Denktaş, dönemin Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides Kopenhag’a giderken, cebinde çıkacak kararın bulunduğunu ve bunun da “anlaşma olsa da olmasa da ’Kıbrıs’üye yapılacaktır, eğer anlaşma olmazsa Türklerle ileride görüşürüz” kabilinde olduğunu kaydetti. Talat’ın, kendisinin ve Eroğlu’nun, “Rum tarafını AB’ye soktukları” için Güney Kıbrıs’a heykelinin dikilmesi gerektiği yönündeki söylemiyle ilgili olarak da Rauf Denktaş, şunları söyledi: “Hristofyas ’Talat seçilmezse işim zorlaşır’diyor. Bu halk da, Rum tarafının işinin zorlaşmaması için ya Talat’ı seçecektir, veyahut kendi hakkını, devletini, egemenliğini koruyacaktır. Ben Kıbrıs Türkü’nün egemenliğini koruyacağına inanıyorum.”
Bu devletten vazgeçmeyiz
Rauf Denktaş şöyle devam etti: “Ben devleti halkımla beraber meydana getirmiş birisiyim. 27 yaşına gelmiş bir devletten vazgeçmenin büyük bir hata olacağını ve kalıcı bir anlaşma olmayacağını, Rumların, yeniden yıkıp esas hedeflerine adım atabilecekleri bir uzlaşma olacağını düşünüyoruz. Biz kalıcı anlaşma istiyoruz. Kalıcı bir anlaşma olması için devletten vazgeçilmemesi lazım.”

    Kaynak: Yeniçağ Gazetesi

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret143317
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138