TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

TÜRKÜN ÇANAKKALE ZAFERİ.

İçimizdeki İngilizler!24 Mart 2010

Arslan BULUT
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr

İçimizdeki İngilizler!      İSLÂM'DA ŞEHİT'Lİ VE ÇANAKKALE  ZAFERİ.

 

 

 

 

 

      Muhterem Müslümanlar!

 

      Müslüman Türk tarihinin eşsiz zaferlerinden biri de Çanakkale zaferidir.Çanakkale zaferi Müslüman Türk askerlerinin iman ve azminin  din ve vatan sevgisinin unutulmaz belgesidir. Çanakkale zaferi dini ve vatanıyla bütün mukaddes değerleriyle yok edilmek istenen bir milletin kahramanlık destanıdır.Çanakkale zaferi zalim ve gururlu haçlı zihniyetinin adil ve söndürülmez bir hakikat önünde perişan olmasıdır. 

 Aziz Müslümanlar!

 Avrupalı haçlı zihniyeti, ecdadımızın birinci dünya  savaşı içine itildiği bir  zamanda ve  ordumuzun  zayıf  düştüğü bir  dönemde İstanbul ve  Anadolu'yu ele geçirmek için Çanakkale boğazına gelip dayandılar.Fakat Müslüman ecdadımızın ruhunda var olan   "ölürsem şehit kalırsam gazi" inancı inancı sayesinde haclı zihniyeti büyük bir direnişle karşılaştılar. O  zamanda güçlü silahlarla donatılmış olan haçlı orduları galip geleceklerine inanıyorlardı. Ama umdukları gibi olmadı. İnancında vatan sevgisi, mukaddes değerleri korumak olan ecdadımız ölümden korkmadan düşman kurşunlarının ve bombalarının önüne bedenini siper edip Mevla'nın da yardımıyla eşine pek az rastlanan büyük bir zafer kazanmıştır. Çünkü Onlar bu yolda ölmenin dünyada ve ahirette neler  kazandırdığını çok iyi biliyorlardı. Onların hayatlarındaki en büyük arzuları şehit olmaktı. Yüce Mevla'nın "Ey iman edenler! Bir düşman topluluğu ile karşılaştığınız zaman, sebat edin ve Alla'ı çok anın  ki kurtuluşa ancak böyle yapabilirlerdi. Gazi Mustafa Kemal'in söylediği gibi  "öleni görüyor üç  dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak  bir  fütur (yılgınlık)  bile göstermiyor, sarsılmak yok! Okuma bilenler ellerinde Kur'an-ı Kerim, cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek yürüyorlardı. Bu Türk askerlerindeki ruh kuvvetini gösteren şaşılacak ve övülecek bir misaldir. Emin olmalısınız  ki Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur."

     Aziz Müslümanlar!

  Kahraman ecdadımız Çanakkale'de iki yüz elli bin şehit vermesine rağmen en ufak bir gerileme ve sarsılma göstermeden kahramanca mücadele etmiş, haçlı zihniyetine bir kez daha unutamayacakları bir ders vermiştir.Her Çanakkale zaferi yıl  dönümünde hatırlamamız ve zaferden çıkarmamız greken dersler vardır. Bunlardan bir kaçını şöyle özetleyebiliriz; Çanakkale geçilmez destanı yazılırken  doğusundan batısına eli silah tutan vatan evlatları görev almış, bunlardan 250 bine yakın şehit olmuş, geride  on  binlerce gazi kalmıştır. İnanç, vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik duyguları zamanın en güçlü ve donanılı ordularına karşı koymada en önemli faktörler olmuştur. Bugün bu aziz  vatanda canlarından ve namuslarından emin olarak, bağımsız bir hayat  yaşayan bizler tüm şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükran duygularıyla dolu olmalıyız. Yeni nesilleri bu duygularla yetiştirmeliyiz. Bu duygularla bütün şehitlerimizi rahmet ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.(1)-Enfal Suresi-45

 Kaynak:    Muzaffer YAMAN

          Esentepe Merkez Camii İmam- Hatibi  

                  Yukarıdaki hutbeyi Eskipazar ve İl dahilinde bütün cami'lerimizde  okunmasında katkıları bulunan  sayın  seçici kurula ve bu hutbe'yi  hazırlayan Muzaffer YAMAN'ın hazırlalayış şeklindeki vurgularından dolayı  ayrıca  Eskipazar  yeni  camii imamı Ayhan GÖLYERİ'nin hutbe'yi okumasında ses ve  vurgulama tonlarının  ahenginden  dolayı teşekkürlerimi arz ederim.

                                  Mithat  UYANIK  

   

   

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret143318
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138