TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

TÜRK DÜNYASI YİĞİT BİR TÜRK MİLLİYETÇİSİNİ KAYBETTİ.

18/02/2010 -

Türk dünyasının büyük kaybı

Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Mehmet Rıza Bekin, 85 yaşında Ankara’da vefat etti. Doğu Türkistan Milli Merkezinin kurucusu, Doğu Türkistan Dayanışma Derneğinin de kurucu başkanı olan Bekin, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde akciğer rahatsızlığından dolayı 6 aydır tedavi görüyordu. Evli ve iki çocuk babası olan Bekin’in cenazesi, 18 Şubat bugün Ankara Kocatepe Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, hayatını kaybeden Bekin’in Türk ordusunun kahraman bir evladı olduğunu söyledi. Tümtürk, “Bekin, Doğu Türkistan davasına büyük katkılar sağladı. Silahlı kuvvetlerimizin ve Türk dünyasının başı sağolsun” dedi.

Atatürk’ün raporuyla geldi
1925 yılında, Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Hoten şehrinde dünyaya gelen Bekin, 9 yaşındayken ailesiyle Afganistan’a yerleşti. Ulu önder Atatürk’ün raporu üzerine 1938’de Afganistan’dan Türkiye’ye çağrılan askeri öğrencilerden Bekin 1944’te Türk Ordusuna katıldı. Görevi sırasında Kore Savaşı’na katılan Bekin, gazilik madalyası aldı. Bekin, Genelkurmay İstihbarat Başkanlığında Şube Müdür Vekilliği ve Van Jandarma Tugay Kurmay Başkanlığının da aralarında bulunduğu çeşitli görevlerde yer aldı. Tuğgeneral rütbesiyle 1977’de emekli olan Bekin, Türkiye’nin Tahran Askeri Ataşe Muavinliği görevini de ifa etti. Başbakanlıkta bir süre uzman olarak çalışan Bekin, 1989-1990 yıllarında BM’nin Pakistan’da kurduğu Mayın Temizleme Eğitim Merkezinde Başdanışmanlık görevini yürüttü.    Kaynak:YENİÇAĞ  GAZETESİ

"DEĞERLİ   İNSAN   MEHMET RIZA   BEKİN'İN  SÜLEYMANİYE KONFERANS SALONUNDA   DOĞU TÜRKİSTAN  HAKKINDA   YAPTIĞI  KONUŞMALARINDA   TANIDIM.  GERÇEK BİR TÜRK  MİLLİYETÇİSİ   OLAN  PAŞAMIZA   CENABİ  HAKTAN  RAHMET  VE MEKÂNININDA  CENNET  BAHÇESİ  OLMASINI  DİLERİM.  Mithat  UYANIK"
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret143315
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138