TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

KÜRT KÖKENLİ VATANDAŞ AÇILIMDAN NE ANLIYOR.

Yazy Tarihi: 03/09/2009

İsrafil Kumbasar
Yeniçağ Gazetesi

Kürt kökenli vatandaş 'açılımdan' ne anlıyor?

Bu köşede, bir süre önce kaleme aldığımız bir yazıda aynen şöyle demiştik:
“Tayyip Erdoğan, ekonomik kriz ile birlikte milletin içine düştüğü ağır sefaletin üzerini örtebilmek için, ‘açılım’ adı altındaki yeni bir ‘canbaza bak’ oyunu ile gündemi oyalayarak vaziyeti kurtarmaya çalışıyor.”
Nitekim, İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından yapılan ‘içi boş’ açıklama, ‘1 milyon kişi’ parolası ile Diyarbakır’da meydanlara inen, ancak ‘100 bin kişiyi’ bile toplayamayan DTP tarafından “Dağ fare bile doğurmadı” şeklinde yorumlandı.
Kürt kökenli vatandaşların büyük çoğunluğu ise açılımı, “Kardeşlik ortamına sıkılan kurşun” olarak algılamaya başladı.
Adeta bir ‘enkaza’ dönüşmeye başlayan projenin altında kalacağını anlayan Tayyip Erdoğan, gündemi değiştirebilmek için bu kez de ‘Ermeni açılımını’ tedavüle soktu.
Adıyaman’ın Besni ilçesinde “Yeni Besni” isimli haftalık bir gazete çıkaran Zübeyde Gül, 19 Ağustos 2009 tarihli “Açılımın kastı iki devlet” başlıklı yazısında aynen şöyle diyor:

* * *

“Ülkede yeni bir açılım tartışması yaşanıyor.
Kürtleri temsil ettiğini iddia eden DTP yine başrol görevi üstleniyor.
DTP, bu defa ‘kırarak dökerek kazanma’ stratejisi yerine, ‘barış’ ve ‘kardeşlik’ kavramlarını kullanarak devleti temsil edenleri muhatap alıyor ve onlarla ‘pazarlık masasına’ oturuyor.
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, adeta Türkiye devletine gözdağı vererek, “Artık kaybetmeye tahammülümüz yok. Türkiye ya Kürt sorununu kabul edecek, ya da bundan sonra olacakların sorumluluğunu üstlenmeli” diyor.
Koskoca bir devlet, ‘bir avuç DTP’li’ karşısında soğuk terler döküyor.
Bu ülkede ‘doktor’, ‘hakim’, ‘mühendis’, ‘polis’, ‘asker’, hatta ‘Başbakan’ ve ‘Cumhurbaşkanı’ olabilme hakkına sahip olan Kürtler, ne yazık ki 25 yıldan beri asker ve sivilleri hunharca katleden eli kanlı militanlar yüzünden sanki kendilerine ‘imtiyazlı vatandaşlık’ istiyorlarmış gibi bir açmaza düşürüldü.”

* * *


“Ben de bir Kürdüm, ama birçok Kürt gibi neredeyse kendimden utanır hale geldim.
‘Namusuyla’ geçimini sağlayan, ‘terörün pençesine’ düşmeyen, ‘eğitimli’, ‘ülke ekonomisine’ katkı sağlayan Kürtlerin varlığı tabii ki asla gözardı edilemez.
Ama, bir akşam televizyonlarınızın karşısına geçip, gün boyunca işlenen suçların zanlılarına şöyle bir göz atabilir misiniz lütfen?
‘Cinayet’, ‘gasp’, ‘hırsızlık’, ‘yankesicilik’, ‘sarkıntılık’, ‘ırza geçme’ gibi suçların faillerinden büyük bir çoğunluğunun ne yazık ki ‘Kürt’olduğunu göreceksiniz.
‘Küçük yaştaki’kızlarını başlık parası karşılığında evlendiren zorbaların, ‘kan davası’ ve ‘töre cinayeti’ işleyen katillerin, ‘köy basan’, ‘okul yakan’ canilerin çoğunlukla Kürtlerden oluştuğuna şahit olacaksınız.
Suç makinaları yüzünden bütün masum Kürtler zan altında kalıyor ve birçok yerde ‘Kürt’ sözü insanları korkutuyor.”

* * *


“Evet, Türkiye’de büyük bir sorun olduğu aşikar, lakin bu ‘Kürt sorunu’ değil, bir çoğu ‘Kürt’ dahi olmadığı halde ‘Kürtçülük’ yaparak ayrı bir devlet kurmaya çalışanların sorunudur.
Eğer Kürt sorunu varsa, o zaman doğal olarak ‘Arap’, ‘Laz, ‘Arnavut’, ‘Gürcü’, ‘Çerkez’ sorunu da vardır.
Diğer vatandaşlar, ‘tek bayrak’ altında özgürce, sorunsuz bir şekilde yaşıyorlar da, bir tek Kürtler mi yaşayamıyor?
Kürt açılımı yapmaya kalkışanlar, ondan önce neden ‘Karadeniz açılımı’ yapmıyorlar?
Elindeki fındığı ‘3 yıl önceki’ fiyata satamayan Karadenizli vatandaşlar, öyle dağlara çıkıp da askere kurşun sıkmıyorlar, o yüzden mi?
Bu ülkede Kürt sorunundan önce ‘işsizlik’ sorunu, ‘ihracat’ sorunu, ‘alım gücü azalan’ işçinin ve memurun, ‘ürünü toprakta kalan’ çiftçinin, ‘kepenk indiren’ esnafın sorunu vardır.
DTP, Kürtleri çok seviyorsa eğer, önce bu sorunları gündeme taşımalıdır.”


     
1171 defa okundu

 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret143317
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138