TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

İSMAİL YAĞCI YAZISI.

Çınaraltı
İsmail Yağcı
ismail.yagci@tg.com.tr
24 Ağustos 2009 Pazartesi
 
Sakarya Başkumandanlık Meydan Muharebesi

Sakarya Harbi 23 Ağustos 1921’de başladı. 22 gün ve gece sürdü. Zaferi’ni 81’inci yılını kutladık. Üç sene Trablusgarp ve Balkan Harpleri, dört sene 1’inci Dünya Harbi ve 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesi. Millet perişan. İngilizlerin Türk düşmanı Başvekili Lloyd George, Yunan’ı Anadolu’ya asker çıkarmaya tehditle ikna etti. Onlara Anadolu’yu vermeyi, İstanbul’da Bizans’ı ihyayı söz verdi. Bizans’ın kurucusu Kostantin’di. Şimdiki kralın adı da öyle. İlahi rastlantı olmalıydı. Rumların ayranı kabardı. Mondros’la, İngiliz ve Yunan harp gemileri, İzmir limanına sık girip çıkıyordu. Yunan askerleri İzmir Rumlarını korumaya geliyordu.
15 Mayıs 1919’da İzmir’e asker çıkardılar. Onları İngiliz gemileri taşıdı. Yunan hızla ve kan dökerek ilerliyordu. Kral Kostantin Kütahya’da harp meclisini topladı. Toplantıda bir general “Anadolu içlerine gidersek, ikmal noktalarından çok uzaklaşırız. Değil yiyecek, içecek su bile bulamayız. Zafer yerine bizi hezimet bekliyor” dedi. Kral ise “Anadolu’ya giren ilk Haçlı ordusuyuz. Mümkün ise Kudüs’e kadar gidileceğiz” dedi. Ankara’da Millet Meclisinde durum iç açıcı değildi. Söylenti ve dedikodular çoktu. Gazi Mustafa Kemal Paşa, Sakarya batı kıyılarına ulaşan düşmanla mücadele için, Meclisten Başkomutanlık talep etti. Önerge saatlerce tartışıldı. Sonunda Meclisin bütün yetkileri ile Başkomutanlık Mustafa Kemal Paşaya verildi. 23 Ağustosa kadar hazırlıklar sürdü. Memlekette birçok araç ve mala devlet el koydu. Kimin elinde ne varsa yüzde kırkı, savaş ihtiyacı olarak alındı. Askerin ayağında çarık, tüfeğinde mermi yoktu. Askere ekmek yerine, kavurga yapmak üzere, günlük bir avuç buğday veya Arpa verilebildi. 40.000 kişilik orduda, 10.000 silah vardı. Bu silahların da cephanesi yoktu. Mekanizmaları noksan. Cephe genişliği 100 Km...
Kuvvetlerimiz 22 gün, geceli gündüzlü çarpıştı. 13 Eylül sabahı Yunan bozgunu başladı. Yunan ordusu 100.000 kişi... 300 top 20 uçakları vardı. Türk ordusu 40.000 asker, 170 top ve 2 adet uçak. Türk tarihinde ilk defa subaylardan kurulu bölükler Sakarya’da çarpıştı. Sakarya’da 1000 subay 24.000 er zayiatı vardır.
Vatan uğruna canlarını feda edenlere rahmetler diliyorum.
 
KAYNAK:TÜRKİYE GAZETESİ  24.08.2009

"Yukarıdaki  yazıları ile  bizlere  tarihimizi hatırlatan araştırmacı  gazeteci  sayın  İsmail  YAĞCI'ya  teşekkürlerimi  arz ederken zorlu  mücadelerle hatta şehit  olma yoluna bile hiç  terettüt  etmeden gelecek nesillere  VATAN bırakan  başta  büyük  ATATÜRK ve onunla  beraber  olan kahramanlarımızı  minnet  ve rahmetle  anarken  cenab-i Allahtan  mekânlarının  cennet  olmasını  diliyorum.Kendilerini  Eskipazar  sevdalısı  olarak  tanımlayıp Eskipazar'ın  geleceğinin  Hadrianapolis'i  umut  olarak  gören  bazı  sevgili  hemşerilerime  ithaf  olunur.Mithat UYANIK"

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret143312
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138