TARİHİ TÜRK YURDU DOĞASI İLE GÜZEL ESKİPAZAR

Mithat UYANIK

EGENEN BAĞİŞ VE BOZKURT İŞARETİ.

Egemen Bağış'tan MHP'lileri kızdıracak açıklama

Bağış: Vatanseverlik abuk sabuk el kol işareti yapmakla olmaz!

07.05.2011 - 16:29

Egemen Bağış'tan MHP'lileri kızdıracak açıklama

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "vatan sevmenin, vatansever olmanın, milletine sevdalı olmanın, abuk sabuk el kol işareti yapmakla, bir takım değişik bıyık bırakmakla olamayacağını" söyledi.

Bağış, Nevşehir Genç Sanayiciler ve İşadamları Derneği (GESİAD) tarafından Kapadokya Dedeman Otel'de düzenlenen programda, "Son gelişmelerle AB
Yolculuğumuz" konulu konuşma yaptı.

Avrupa Birliği gününün 9 Mayıs olduğunu hatırlatan Bağış, bu çerçevede bugünü kutlamak için Nevşehir'i seçtiklerini belirtti. Ürgüp ve Göreme'nin AB üyesi ülkelerin Büyükelçilerine gösterilmesi gereken önemli bir yer olduğunu dile getiren Bağış, "Çünkü kendi kültürlerinin
buradan çıktığını, kendi medeniyetlerinin doğum noktasının aslında Anadolu olduğunu onlara hatırlatmak için bir vesile olur diye düşünerek buraya geldik" dedi.

 

 

 

 

 

 

BOZKURT İŞARETİNİN MANASI NEDİR ?
Administrator tarafından yazıldı   
Pazartesi, 16 Mart 2009 19:31

Alparslan Türkeş, "siz bir işaret yapıyorsunuz, kurda benziyor. Onu anladık da, manası ne?" diyen Millet Partisi kurucusu Osman Bölükbaşı'na Bozkurt işaretinin anlam ve tarifini böyle yaptı.

MHP'nin ve ülkücülerin değişmez simgesi Bozkurt işareti simgesel manasıyla bir kurttur. Bütün Türk dünyasında kullanılmaktadır. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra Bakü'de Ebulfeyz Elçibey'in düzenlediği mitingde bir milyon insan Alparslan Türkeş'i "Bozkurt" işaretiyle selamladı. Orada görülen bu işaret daha sonra Türkiye'ye de geldi ve Türk milleti tarafından kullanılmaya başlanmıştı.

Ancak Alparslan Türkeş'in bu işarete yüklediği başka bir anlam daha vardı. Onu da Millet Partisi kurucusu rahmetli Osman Bölükbaşı'ya şöyle anlatmıştı:

BOZKURT İŞARETİNİN ANLAMI NE?

Bölükbaşı: Yahu Türkeş siz bir işaret yapıyorsunuz, kurda benziyor. Onu anladık da, benim bildiğim sen Türkeş ona bir mana yüklemişsindir.

Türkeş: Elbette ağabey (Bölükbaşı Başbuğ'dan yaşça büyüktür)

Bölükbaşı: Peki nedir?

Türkeş: (Bir eliyle bozkurt işareti yapar, diğer elinin baş parmağıyla işaret ederek tarif eder) Bak ağabey, şu serçe parmak Türk'tür, şu işaret parmağı da İslam'dır. Şu Bozkurt işareti yaptığımız işaretin arada kalan boşluk ise cihandır(dünyadır). Son olarak kalan 3 parmağın birleştiği nokta ise mühürdür. Yani ağabey işaret ederek gösterir isek, şu çıkar: Türk İslam Mührünü Dünyaya vuracağız

 

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret143315
Hava Durumu
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138